Damacanalarda Neden Genellikle Kulp Yoktur?

Damacanalarda genellikle kulp/tutma yeri olmadığına mutlaka dikkat etmişsinizdir. Bunun neden böyle olduğunu anlamak için biraz damacana üretiminden bahsetmek gerek.
Damacanalarda Neden Genellikle Kulp Yoktur?

damacana maliyetini düşürmek ve daha az pet kullanmak için genellikle damacanalarda tutma yeri/kulp yoktur. pet şişeler preform adı verilen formda üretilirler ve gramajına göre fiyatlandırılırlar. daha sonrasında kalıba konularak şişirilirler.


mevcut şekilde sadece damacananın ağız kısmı daha sağlam yapılır ve bu, preformun üst kısmındaki plastik yoğunluğu artırılarak kolayca sağlanır.

19 litrelik suyun ağırlığını taşıyacak bir kulp yapmak için damacananın preformu daha ağır (daha fazla hammadde kullanılmalı) olmalıdır. şişirme sırasında sadece kulp kısmını yoğunlaştırmak mümkün değildir mümkün olsa dahi damacananın kalanı ağırlığı taşıyamayacaktır. bu nedenle kulp yapmak için damacananın tamamı daha yoğun olmalıdır. bu da maliyet demektir.


bir de ek bilgi vereyim. bundan birkaç yıl öncesinde bulgaristan'dan preform ithal etmek tüm vergi ve nakliye giderleri dahil olduğunda bile türkiye'den satın almaktan çok daha uyguna geliyordu. halen bu şekilde mi, bilemiyorum. preformun %20 daha ağır olması dahi yurt dışına ciddi bir para akışı demektir. preform olarak alsanız da kendiniz üretseniz de hammaddesi yurt dışından gelmekte ve parası dışarıya çıkmaktadır.

3-5 tl'ye alabileceğiniz şu damacana tutma aparatını kullanmak suyu satanlar için daha ekonomik ve karlıdır:


siz de bu aparatlardan alabileceğiniz gibi (bazı firmalar bedava verir) bunun gibi tekerlekli taşıma araçlarından da edinebilirsiniz. 


iki türlü de doğaya vereceğiniz zarar çok daha az olacaktır.