Damak Tadına Düşkün Olanlar İçin Az Kişinin Bildiği Muhteşem Kahvaltılıklar

Kahvaltı sofranızda tat olarak farklı bir şeyler denemek istiyorsanız eğer Sözlük yazarlarının önerilerine göz gezdirmenizde fayda var.

Sürk

sabah kahvaltımın süsü. gece rüyalarıma giren cenıfır lopez'ım o benim..

ilk gördüğünüzde "bu ne lan!", tadına baktığınızda ise "baba bundan 10 koli istiyorum" dediğiniz muhteşem bir peynir. zeytinyağına bulanmış bir koca kaseyi tek başıma mideye indirmek boynumun borcudur.

Zahter

güneydoğu anadolu yöresinde birçok baharat (karabiber, kırmızıbiber, tarçın, kekik) ve bilumum kuruyemiş kırıntılarının (karpuz çekirdeği kabuğu, ceviz ve antep fıstığı gibi) karıştırılmasıyla hazırlanan bir yiyecek (kahverengi renkli, toz halinde bir şey bu; hani neye benzediğini merak edenler olursa diye söylüyorum). 

bu şey kahvaltılarda zeytinyağı ile birlikte sunulur (ekmeği önce zeytinyağına sonra da bu karışıma banarak yersin; gerçi ben hazzetmem ama hazzedenler bilirim).

ayrıca bu yöredeki kuruyemişçilerde 500 gramlık paketler içinde satılır.

Ekmek Balığı (Yumurtalı Ekmek)

yapması da, yemesi de çok zevkli.
hem benim için sağlık! yumurtayı tek böyle yiyebiliyorum resmen.

ps: ismi de n'asıl bu hale geldi bilmiyorum; ama bence bu da çok eğlenceli, annemin hediyesi bana ehee.

Murtuğa

unu yağda hafif kavurup üzerine bir kapta iyice çırptığınız yumurtaları döküp karıştırmak suretiyle ortaya çıkan süper lezzettir.

Kavut

kavrulmuş buğdayın un haline getirilmiş halidir. bu unu da yağda kavurmak suretiyle gıda edebilirsiniz.

Cacık

bildiğiniz ayrana salatalık doğranmış cacık değildir bu. çökeleğin içine salatalık, maydanoz, dere otu, yeşil soğan, sivri biber doğrayıp karştır bir de bir kaç küp tereyağı ilave et oh mistir

Ceviz Reçeli

istanbul'da çok az mekanda bulabileceğiniz bu muhteşem lezzetin ana vatanı adilcevaz-bitlis'dir. ayrıca o çok az mekanlardan biri görkem kilis sofrası diğeri de ovalı konya mutfağı dır.

Muhammara

ceviz, ekmek içi, acı kırmızı biber (salçası da olur), sarımsaktan yapılır yağ konmayabilir (cevizin yağı yeterli olur). antep hatay yöresinde muhammara denir. çerkes versiyonu ise acuka/acıka veya çerkes biberi adıyla anılır. gavurdağı, cevizli ezme salatadır (antep olayı). ortak özellikleri, pek muhterem yiyecekler olmalarıdır.