Danimarka'nın Brøndby Bölgesinde Yer Alan Aşırı Düzenli Yerleşim Alanı

Danimarka'nın Kopenhag şehrinin Brøndby bölgesinde, şu sıralar sosyal medyada havadan çekilmiş görsellerini bol bol göreceğiniz bir yaşam alanı var. Sosyal medyada hakkında oldukça güzelleme dönen bu yer hakkında Ekşi Sözlük'ün bir Danimarka sakini bilgiler paylaşmış.
Danimarka'nın Brøndby Bölgesinde Yer Alan Aşırı Düzenli Yerleşim Alanı

sosyal medyada yer aldığı gibi brondby, aslında bir şehir olmamakla birlikte, ilçe tabir edeceğimiz, şehre 45 dk uzaklıkta bir yerleşim yerinin genel adı. 

brondby'de çoğunluğunu türklerin oluşturduğu göçmen aileler kalıyor. aynı zamanda danimarkalıların koloni evleri (kolonihaver) dedikleri; yazları gelip çimen, ot, böcek vs. özlemlerini gidermeleri için satın aldıkları evler de burada. 


bu görünen düzen aslında koloni evlerin tasarımı. herhangi bir köy değil ve kullanıcıların sadece yazın, gecelik konaklamalarına izin veriliyor. yani siz buraya sahip olsanız da kışın gelip kalamıyorsunuz. bazılarında elektrik ve ısıtma sistemi bile yok. düşünün kışın nasıl kalınabileceğini. 


buradan ev alabilmenin en önemli şartı 20 km mesafede oturma izninizin kayıtlı olması. yani mevcutta zaten bir evinizin olması gerekli. 


ata`mızın hayalini kurduğunu söyledikleri köy yapısı ile uzaktan yakından alakası yok.

(danimarka muhabiriniz gururla sunar.)

İsrail'de Komün Kültürünü Günümüzde Hala Yaşatabilen Çok İlginç Bir Yaşam Alanı: Kibbutz