Danla Bilic'in Ekşi Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar

YouTube dünyasının en çok izlenen isimlerinden Danla Bilic, dün akşam Ekşi Sözlük ofisine konuk oldu ve Sözlük yazarların sorularını cevapladı.


merhaba, ben danla bilic

youtube’u sadece 1 yıldır kullanan youtuber'ım. burada hakkımda çok fazla şey yazıldı, sevenler, sövenler, sövenlere sövenler, sevenlere sövenler oldu. şimdi buradayım, canlı olarak sorularınızı cevaplamaya çalışacağım. bence tanısanız seversiniz. :)

bu işten illaki para kazanıyorsun. yoksa neden devam edesin. gözümüz yok tabii ama ne kazanıyorsun, nasıl kazanıyorsun merak ettim. (kleinsisesi)

- youtube geliri tabii ki her youtube kanalında olduğu gibi. artı olarak bir markam var, e-ticaret üzerine. bir de oradan kazanıyorum.

kaç kilosunuz? (toolga61)

- çok kiloyum.

bu kadar güzel olmak zorunda mısın? sözlükte erkekler seni beğenirken, kızlar eleştiriyor. seni çekemeyen ekşici kızlara ne söylemek isterdin? (hanryk)

- öncelikle ekşi platformunda hakkımda yazılan bu harika entry için teşekkür ederim.

sevmeyebilirler, niye sevmediklerini asla anlamıyorum ama keşke sevseler. tanısalar severler aslında.

danla bilic kimdir? (sick city)

- danla bilic bir psikoloji öğrencisi, aynı zamanda bir senelik bir youtuber. onun yanında bir e-ticaret sitesi var. 23 yaşında ve hala okulu devam etmekte olan bir kız.

danla bilic kim? harbi merak ediyorum, paso duyuyorum, kendini nasıl tanımlar? sadece "youtuber" mı yukarıda yazdığı gibi? ne yaptı şimdiye kadar, ne etti? gelecekte ne yapmak istiyor? ek: slaven bilic'i tanıyor mu? (passion rules the game)

- tabii ki tanıyorum. kendime bilic soyadını takmamdaki tek sebep kendisine hayran oluşum. kendimi az önce tanımladım. gelecekte yine youtube'a devam etmek ve e-ticarete devam etmek istiyorum. şimdilik hayallerim bu kadar. çok da planlı yaşayan biri değilim aslında.

linç kültürü hakkında ne düşünüyorsun? sence birini linç etmek için en iyi yöntem ne? linç, ifşa vs sence bir şeyleri değiştiriyor mu? (sutyen acma uzmani)

- karşınızda sosyal medyanın en büyük linçlerini yemiş birisi oturuyor. kendi linçlerimden konuşacak olursam çok fazla takmıyorum açıkçası. okumuyorum. beni orada birileri linç ediyor ama okumuyorum. bu durumda linç olmuyor.

youtube kanalını açtığında bu seviyeye geleceğini düşünüyor muydun? (metal69)

- düşünmek değil de tabii ki bunu isteyerek başladım ama zaman konusunda hiç bu kadar hızlı olacağını düşünmemiştim. şansım iyi gitti, oldu. teşekkürler.

herhangi bir vasfın olmadan, sadece transseksüel taklidi yaparak ve daha sonrasında ortalama zekalı bir türk kızının ekran karşısındaki yansıması olarak ünlü olmak nasıl bir duygu? insanların fiziksel özellikleriyle dalga geçerken hiç dönüp kendine baktığın oluyor mu? "kendimle barışığım ehehe" diyip 90 kilo olduğunu göstermeyen bol kıyafetler giymen kendinle barışık olduğun için mi? sayıp sövdüğün ekşi sözlük'e gelip kendi reklamını yapma çaban sence de biraz komik değil mi?öptüm. (siksi)

- ortalama zekalı bir türk kızıyım. olabilir, normal. sevmeyen insanlar tabii ki var ama daha fazla seven insan olduğu için iyi hissediyorum. ben çoğunlukla fiziksel özellikle değil, yapılan hareketle dalga geçiyorum. geçmedim demiyorum daha çok diyorum. bol kıyafetler giyiyorum ama beni zayıf gösterecek kıyafet yok şu an. dönüp kendime bayağı bakıyorum. üzülüyorum bazen ama yapacak bir şey yok. ekşi sözlük'e sayıp sövmedim. kötü yorum yazanları sallamadığımı söylemiştim. kendi reklamımı yapmak için değil, 2017'de sözlük'te en çok aranan isim olduğum için davet ettiler, ben de geldim.

merhaba, hiç bitcoin, eth, litecoin aldınız mı? (buyuyup buyuk adam olacaktim)

- bitcoin aldım. 8 bin lira kar ettim. sattım, huzurluyum.

cenk tosunu yedek bırakıp niçin mustafa pektemek'i oynattın o kadar zaman? (maddisli)

- öngöremedim, çok meşgul olduğum zamanlardı. biraz da cenk hırs yapsın istedim ama doğru mu yaptım bilmiyorum.

iki sorum var: bu kadar takipçi, bu kadar seven, sayan, söven varken akıl sağlığını nasıl koruyorsun? deşarj olmak için n'apıyosun? o kadar makyaj yap, sil, çıkar, zarar vermiyor mu? doğal bir şeyler kullanıyor musun dengelemek için? (saint marla)

- şu an evet çok sevenim var ama aynı zamanda çok da sevmeyenim var. şu an sosyal medya kullanan herkesin aslında sevmeyen bir kitlesi var. ama benim kitlem çok fazla olduğu için sevmeyenim de fazla görünüyor. eleştiriyi ciddiye alıyorum ama oturup sadece bana hakaret etmek için hakaret ediyorsa sallamıyorum. zaten artık bu tarz yorumları okumamaya çalışıyorum. dolayısıyla akıl sağlığıma bir şey olmuyor. günlük hayatımda çok makyaj yapan biri değilim, o yüzden çok kötü etkilenmiyor cildim.

bir sürü youtuber sinema filmi yapıyor. senin sinema filmi projen var mı? (janis baby)

- olabilir, neden olmasın, belki olur.

bu kadar şımarık olmanı nasıl açıklarsın? (jagdtiger ausf b)

- aslında günlük hayatımda bu kadar şımarık bir insan değilim. hatta gerçek hayatta oturup muhabbet ettiğim insanlar neden bu kadar sessizsin derler. kamera karşısında oturup cıvıtabileceğim bir ortam oluyor ama normal hayatımda öyle değilim.

neden sürekli bağırıyorsun ve her zaman birilerine kin duyuyorsun? (renemerin)

- her zaman birilerine kin duymuyorum aslında bir kız ne düşünüyorsa ben de onu yapıyorum. kamera karşısında bunu yaptığım için sürekli birilerine kin duyuyor gibi görünüyorum ama aslında öyle değil.

soru sorma etkinliği için ekşi sözlük'e geldiğinize pişman mısınız? size ne sorulmasını isterdiniz? (nicklesscage)

- pişman değilim aksine şu an şaşırtıcı derecede güzel yazılmış sorularla karşı karşıyayım. o yüzden iyi gidiyor şu an, problem yok.

buradaki insanların size karşı ne düşüneceğinizi hissetmeden, saygı sınırlarını aşmalarını ve size karşı bu kadar nefretle yaklaşmalarını; özeleştiri yapacak olsanız neye bağlardınız ? (olistatik)

- valla bağlayamam çünkü ben kendi adıma konuşmak gerekirse tanımadığım ya da hoşlanmadığım bir insan için -evet kendi içimde eleştiri yapabilirim ama- oturup sayfalarca hakaret dolu şey yazamam. yine de saygı duyuyorum, orası ayrı.

youtuber olmak burada ağırlanmanın bir gerekçesi olmalı mı sence veya youtuber olmak bir marifet mi? akademik kariyer hedefin var mı? (objektif yorum)

- neden youtuber olmak bir gerekçe olmasın? sadece buraya gelebilmem için bir devlet adamı ya da profesör olmam gerekmiyor. youtuber olmak bence bir marifet. akademik kariyer hedefim var. inşallah okulu bitirirsem. tek hedefim bu.

sen kimsin? (animus)

- danla bilic.

bugünler gelir geçer, peki 10 sene sonra ne olacak? sence 10 sene sonra hatırlanacak mısın? (ipsitipsi)

- bilmem. düşünmedim. düşünmeyi de düşünmüyorum.

bu maceraya başlamadan önce nasıldın? şimdi nasılsın? karakter anlamında değişikler oldu mu? özgüvenin arttı mı? egon yükseldi mi? daha duyarlı oldun mu? kısaca önceki ve sonraki duygu ve düşüncelerini yazarsan sevinirim. (astroaydo)

- sadece benim değil, çevremin de söylediğine göre bir değişiklik olmadı. hala aynı kızım ama tabii ki duyarlılığım arttı. en azından daha çok dikkat etmem gereken şey olduğunun farkına vardım.

abicim dükkanın önünü kapatma mal gelecek. aaa gelmiş. (attolos)

- hoş geldin.

bu başlığı gördükten sonra yazarlığı bırakıyorum arkadaşlar... (catgirll)

- ve sözlük kapanır...

ismin yabancı olmasaydı bu kadar ilgi çekip ünlü olman mümkün müydü sence? insanlar "kim bu danla bilic?" diye diye meşhur ettiler seni. youtuber'lık da bir yere kadar. (birahalasoguk)

- ismim yabancı değil ki ben yaptım.

ileride hiç hatırlamayacak olmak size acı veriyor mu? (ogenki)

- vermiyor. hatırlanarak doğmadım sonuçta.

kendi markana ait makyaj malzemelerinden favori ürünün hangisi? (spartak)

- naked.

bu kadar kötü reklam filmleri çekmeyi nasıl başarıyorsunuz? edit: pardon o şen bilic’ti. (guest22474)

- bu nasıl espri kardeş?

psikoloji bilimi okuyor olmanızın insanlar üzerinde etki oluşturmak konusunda önemli katkıları oldu mu? muhtemelen pek çok manipülasyon yöntemi de öğrenmişsinizdir. ya da buna benzer şeyler.. (spacelens)

- olabilir. kasıtlı yaptığım bir şey yok, bilemeyiz.

neden her kötü yorum yapanın seni çekemediğini ve kıskandığını düşünüyorsun? belki sadece sevmiyorlardır?? (ladywhitestone)

- ben çekemediklerini ya da kıskandıklarını düşünmüyorum. sadece takmadığımı söylüyorum.

size bu kadar tepki varken neden ekşide soru cevap işine girdiniz? iyi cesaret. (qdsebepsiz)

- korkanın çocuğu olmaz.

vurmayın kaçtı! eminim evine gidip ağlayacak. ulan yüzüm güldü, ellerinize sağlık beyler. birde arkadaş neden hakaret ettiğin, seni hiç sevmeyen bir topluluk arasına girer ki bir insan? bir de ekşi gibi bir ortama. dipnot: arkadaş ne acımasız ortamız, millet bildiğin sövüyor. baya psikolojik zarar var ortada. (19991991)

- biz bayağı gülüyoruz şu an ofiste. eğlenceli eğlenceli soru cevaplıyoruz. siz niye kendinizi savaşta zannettiniz ya?

kahkahalarının itici olduğunun farkında mısın? farkındaysan neden kahkaha atmaya devam ediyorsun? değil isen artık bu şekilde kahkaha atmayacağına söz verir misin? (mantiksuzgeci)

- e gülmeyeyim mi? onu da yapmayayım, öleyim ben.

o değil de hepimiz boşuz be danla. sen de, ben de, biz de bomboş insanlarız. o yüzden tebrik eyliyorum seni. dikkat çektin en azından, bol olmasa da iyi para kazandın hiç olmazsa 23 yaşında az biraz yol aldın. sen devam et arkadaşım yolun açık olsun. ister makyaj yap, ister kansere çare ol fark etmez nasıl mutlu oluyorsan öyle yaşa. (euronews)

- işte bu. bu. bırakın ya herkes istediği gibi yaşasın. isteyen makyaj yapar, isteyen kahkaha atar. bir salın insanları ya.

kendinizi gerçekten önemli veya meşhur biri mi zannediyorsunuz? bir de lisans, lisans üstü eğitiminiz var mıdır? (atipikadam)

- lisans öğrencisiyim. meşhur ya da önemli biri olmak için bir kriter olduğunu sanmıyorum. çünkü böyle bir kriter yok.

ekşicilerin bu kadar tepkisini çekecek ne yaptın ? arayı düzeltmek için bir adım atar mıydın, hata yaptım özür dilerim barışalım der misin ? (ilkokul cantasi)

- söylemeye çok korkuyorum ama ben de artık yazar oldum. tabii ki yapabileceğim bir şey varsa bir adım atmak isterim. hatta ofise geldiğimde entry sildirmek için geldiğimi sananlar olmuş. asla böyle bir şey yapmam. herkes istediğini yazabilir. umarım bir gün aramız düzelir.