Daredevil ile Ünlü Hell's Kitchen (Cehennemin Mutfağı) Mahallesinin İsmi Nereden Geliyor?

Marvel'ın ünlü karakterlerinden Daredevil'ın mahallesi ve ünlü şef Gordon Ramsay'in programının ismi gerçekten de var olan bir mekandan geliyor. Peki bu ilginç isim nereden geliyor olabilir?
Daredevil ile Ünlü Hell's Kitchen (Cehennemin Mutfağı) Mahallesinin İsmi Nereden Geliyor?

nereden geliyor?

bu garip ismin nereden geldiğini merak edenler olmuştur. esasında kesin bir açıklaması yok, bu konuda birden fazla teori var. ama 1800'lerde bu semtin böyle anılmaya başladığını ve günümüze de oralardan geldiğini biliyoruz.

amerikan savaş kahramanı davy crockett'in 1835 tarihli bir sözünde geçiyor örneğin: "benim ülkemde bir irlandalıyla (bu bölgede o dönem daha çok irlandalıların yaşamasına vurgu yapıyor) tanıştığınızda birinci sınıf bir beyefendi bulursunuz ama bunlar vahşilerden beter; cehennemin mutfağını (hell's kitchen) temizlemek için çok kabalar."

1881'de bir polis memuru seri cinayetleri araştırmak üzere bölgeye gittiğinde hudson nehri'nin doğusunda kalan bu mahalleyi hell's kitchen şeklinde isimlendiriyor ve peşine ekliyor "muhtemelen şehrin en pespaye ve kirli bölgesi."

başka bir orijin hikayesi de ismin o dönemlerde meşhur bir alman restoranından geldiğini söylüyor.

yaygın hikayelerden biri ise "hollandalı polis fred" lakaplı bir polis memurunun, batı 19. cadde yakınındaki 39. sokağı gözlerken yanındaki çaylak ortağı "bu yer cehennemin ta kendisi" sözüne karşılık "cehennem demek hafif kalır, burası cehennemin mutfağı" demesi şeklinde.

hikayelere bakarsak semtin o dönemler yüksek suç oranı ve bakımsızlığı nedeniyle polisler arasında bu isimle yaygınlaşmış olabileceği ihtimali yüksek. semtin resmi adı ise 1959'da valilik tarafından kullanılmaya başlayan ve kaynağını oradaki dewitt clinton park'tan alan the clinton.

1909'daki hali.

nasıl bir yer peki bu hell's kitchen?

hell's kitchen manhattan'ın yıllar içerisinde jentrifiye olmuş mahallesi, belki de gentrification hadisesinin en güzel örneklerinden. aslında italyan değil bir irlanda mahallesi. 19.yy ortasında, irlanda'daki büyük kıtlık sonrası amerika'ya göç edenlerin new york'ta yerleştikleri ilk mahalle ve uzun yıllar şehrin en fakir bölgelerinden biri. yerleşimin başladığı günlerden 1990'lara kadar new york çeteleri, irlanda ve italyan mafyasının merkezi mahalle, muhteşem bir gentrification hareketi ile bugünlerin en pahalı en gözde semtlerinden biri haline geliyor. ayrıca 50'li yıllarla beraber semt porto riko'lu göçmenlerin akınına uğruyor ve hatta meşhur west side story bu mahallenin hikayesini anlatıyor.

elbette ünlüleri var bu mahallenin; misal mario puzo, robert de niro, mickey rourke ve tabii sly stallone gibi...

hell's kitchen doğusunda midtown, kuzeyinde upper west side, güneyinde chelsea mahalleleri bulunan ve batısında da hudson nehri ardında union city bulunduran manhattan'ın bir mahallesi. tarihiyle ilgili pek bir bilgim olmasa da şehrin restoranlarıyla en güzel mahallelerinden biri.

binalar manhattan ortalamasına göre daha kısa, biraz daha oksijen almaya müsait bir yer gibi düşünülebilir en azından gökyüzü ile daha çok muhatap. 36. sokak, 9 ve 10. cadde arasında çok güzel bir crossfit box'ı bulunuyor. sahibi ve baş antrenörü olan anthony en iyi crossfit eğitmenlerinden biri ve çok samimi bir ortam oluşması için de elinden geleni yapıyor , aile gibiler. (crossfit hells kitchen) turkish cuisine adlı bir türk restoranı var, 2 adet de kebap-esnaf lokantası var. la silhouette ve esca diye de "güzel" iki restoran var. benim için yürümesi en keyifli mahalleydi, gidip 9. caddede bir tur atmanızı tavsiye edebilirim.

semtin daredevil ile olan ilişkisi

hell's kitchen daredevil çizgi romanının geçtiği semttir. daredevil da hemen hemen bütün marvel karakterleri gibi new york şehrinde yaşamaktadır. brian michael bendis'in yazdığı dönemdeydi sanırım, hell's kitchen isminin 20. yy. başlarında hell's kitchen isminin de ima ettiği üzere suçun, kavga-gürültünün bol bir yer olması nedeniyle verildiği anlatılmıştı (ed brubaker dönemi de olabilir ama bakmaya üşendim). anladığım kadarıyla eskisi gibi tekinsiz bir mahalle değilmiş hatta ismi de değiştirilmiş ama daredevil abimizin serüvenlerinde kingpin'in falan da kafayı taktığı yer olmaya devam etmektedir.