Dart Sporu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dart nedir? Nasıl oynanır? Dart sadece barlarda kulanılan bir eğlencelik değil, ülkelerde federasyonları bulunan ciddi bir spor dalı aslında. İşte bu spora dair belli başlı şeyleri anlatan bir yazı.
Dart Sporu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
iStock

dart oynamak için üç adet (bir takım) ok ve bir adet board'a sahip olmalısınız

dart tahtası (board) 20 dilime ayrılmış ve bu dilimler 1 ile 20 arasında numaralandırılmıştır. her dilimin en dışında kırmızı veya yeşil halkalar o dilimin double(d) halkasındır. bunun bir içinde beyaz veya siyah dilimler, bulunduğu sayının single'dır (dış single, geniş single, outer single diye de geçer) bunun içinde dilimlerin ortasından geçen kırmızı veya yeşil halka triple(t) halkasındır. bunun da içinde bulunan üçgen şeklindeki alan ise gene single'dır (iç single, dar single, inner single). en ortada bulunan yere bull denir ve buranın yeşil kısmı single bull, kırmızı kısmı ise double'dır (bull eyes). bu alanın triple yoktur.

board kıllardan yapılır ve her alan çelik bir kısım ile ayrılır. winmau'nun blade 5 dual core modeli oldukça iyi bir boardur. tahta board ile oynanmaz. duvardan yüksekliği tahtanın tam ortası 173, yüzeyinden uzaklığı ise 237'dir. iyi aydınlatılmış olması gerekir.


oklara gelirsek ok üç kısıma ayrılır: barrel, shaft ve flight

barrel plastik veya metal olabilir ancak genel olarak metaldir. dart bu kısımdan tutulur. pirinç olanlar tercih edilmez mümkün mertebe tungsten oranı yüksek bir ok tercih etmek atışınızın tutarlılığı için iyidir. %80 ve üzeri tungsten olanları tercih edebilirsiniz. ağırlık olarak çok farklı türleri vardır. 18-27 gr aralığında olan bir barrel işinizi görecektir. başlangıç için 21 gr veya 23 gr tercih edebilirsiniz. şekilleri oldukça farklıdır. burada su damlası ya da düz olması atış ve tutuşu etkiler ve bu da kişiden kişiye değişen bir özellik olduğu için sizin favori şekliniz hangisi kendiniz keşfetmeniz gerek.

shaftlarda plastik ya da metal olabilir ancak plastik öneririm çünkü metaller çok çabuk gevşiyorlar. bunların long, medium, midi, short ve extra short gibi boyutları bulunmakta. bu parçalar sarf malzemesi olarak düşünebilirsiniz bu yüzden ucuza ve bolca alın. başlangıç için bir kaç set medium bir kaç set de short alabilirsiniz.

flightlar plastik kuyruklar. genelde benzer şekle sahipler ancak sinek denilen farklı şekillerde olanları da vardır. oldukça ucuzdurlar ve çabuk yıpranırlar. göz zevkinize göre bolca satın alın.

dart oynamak için oklarınız kesinlikle olmalı board'u barlarda bulabilirsiniz ama okları bulamazsınız bu yüzden hemen bir ok edinin bu konuda lider site: https://www.dartscorner.co.uk/

bu siteden 20 sterlin civarı ok temin edebilirsiniz. 5 güne elinizde olur.

okları aldınız, bir mekana gittiniz ama ne oynayacaksınız? şimdi oynayabileceğiniz oyunları inceleyelim. oyuna başlama sırasında her iki taraf tek ok atar ve ortaya en yakın olan başlar.

atış ayağınız altında bulunan tahtaya ayağınızı yaslayarak yapılır. sağ el ile oynuyorsanız sağ ayağınız çizgide ve ağırlığınızı bu yak taşırken sol ayağınız geride parmak ucunda dengenizi sağlar. hafif öne eğilerek atış bilekten gerçekleştirilir. bilek ok elden çıktıktan sonra düşürülür. omuz ile dirsek arası yere paralel ve atış esnasında sabit tutulur.

01 oyunları

bu oyunlar belli bir sayıdan 0'a kadar düşmeyi hedefler. en çok oynanan ve turnuvaları yapılan oyun 501'dir.

501 şampiyonası.

301 de çok sık oynanır. 2 kişi veya eşli olarak 4 kişi oynanabilir. attığınız sayıların toplamı kadar düşülerek 0'a ulaşılmaya çalışılır. attığınız sayının triple'na geldiğinde 3 katı double'a geldiğinde 2 katı yazılır. örneğin 501 oynuyorsunuz ve iki tane t20 (trible 20), bir tane de d1 (double 1) geldiyse 20*3+20*3+1*2=122 sayı yapmışsınızdır ve 501-122= 379'a düşmüşsünüz demektir. ortadaki bull kısmının yeşili 25 double(d) olan kırmızısı ise 50 puandır. bu oyunun zor tarafı ise son oku kesinlikle bir double ile bitmeniz gerektiği. örneğin 40 puanınız kaldı d20 atmanız gerekli.(d=double). ama kaçırdınız s20 geldi (s=single). bu sefer puanınız 20'ye düştü demektir ve d10 atmanız gerek. bu sefer de yanlışlık d13 atarsanız eksiye düşemeyeceğiniz için o el geçersiz olur ve son oku atmadan dönersiniz. bir sonraki el tekrar 40 puandan devam edersiniz.

gelelim taktiğe; bu oyunda turnuvaları izlerseniz t20 atmaya çalışırlar çünkü en yüksek puan orasıdır. ancak kaçırırsanız 20 ya da sağa sola kaçarsa sağındaki 1 solundaki 5'e gelme ihtimali var. eğer çok profesyonel değilseniz ben sol taraftaki t14'e atmanızı tavsiye ederim. trible atmak oldukça zordur ve büyük ihtimalle kaçar. hatta aynı sayıya atmak bile zordur bu yüzden sağa sola da kaçabilir. t20'ye 3 ok nişanlayıp 20-5-1 atarsanız 26 puan alırsınız ama t14'e nişanlayıp 14-11-9 atarsanız 34 puan alırsınız ki bu oyun sonuna büyük etki edecektir.

https://bargames101.com/01-dart-out-chart/ burada çıkış yapabileceğiniz kombinasyonlar yer almaktadır.

son olarak en son 32 sayıya kalıp d16 yı denemek de oldukça mantıklıdır. kaçıp s16 gelirse bu sefer d8 e dönersiniz.

cricket

bu oyun da oldukça yaygın oynanan bir türdür. burada 20'den 10 kadar sayılar t, d, b, ve house atmanız gerekir. her sayıdan 3 adet atmalısınız bunun dışında üç adet t (trible), 3 adet d (double), 3 tane b (bull) ve 3 kez de aynı sayıyı 3 okta vurmanız gerekli. bunda bir de puan var. diyelim ki bir s20 iki de t20 vurdunuz. burada s20 kesinlikle 20'ye yazılacaktır ancak t20'leri isterseniz t'ye de yazabilirsiniz. karşı tarafın 20'si açık sa toplam 7 adet 20 attığınız için (iki t bir s) üçü ile yirmiyi kapatıp diğer dört adet 20'yi 80 puan olarak kendi hanenize yazarsınız. bitirmek için tüm haneler kapalı ve puan olarak önde olmanız gerekli. 10'dan daha küçük sayılar bu oyunda sayılmaz atarsanız boşa atmış sayılırsınız.

house: bir eldeki tüm okları (3 oku) aynı sayıya atmak.

amerikan cricket

cricket oyununun kısa versiyonu. 20'den 15'e kadar sayılar ve sadece bull yapmanız gerekli geri kalan kurallar aynı.

burada efsane phil taylor'ın oynadığı her turda 501 ve cricket oynadığı bir oyunu izleyerek anlatılanları biraz daha kafanızda oturtabilirsiniz.


karambol cricket

yeni başlayanlar için daha uygun olan bu cricket versiyonunda ise 20'den 12'ye kadar olan sayılar ve d, t, b, h atmanız gerekli. puan yazılmaz bu oyunda ve 12'den küçük sayılar ile yaptığınız d,t ve house da geçerlidir. bir oyun genelde 30 dakikadan kısa sürer.

bunlar sıklıkla oynan turnuvaları yapılan dart türleridir. bunların dışında farklı oyunlar da var bir kaç tane örnek vermek gerekirse.

halve it ya da half it

yeni başlayanlar için en ideal oyundur. puanlama sistemi nedeniyle acemi ve daha tecrübeliler beraber oynadığında acemilere de şans tanır. oyuna gelirsek oyunda her elde sırası ile

20
t (trible)
19
d (double)
18
b (bull)
17
h (house)aynı sayıya 3 ok
16
n (neighbor) komşu 3 sayıya 3 ok (9-14-11 gibi)
15
c (color) farklı 3 renge 3 ok (t1yeşil-d10 kırmızı-s18 siyah gibi)
14
41

tabela yukarıdaki şekilde hazırlanır ve puanlar toplanarak gider ancak o el hiç puan alamazsanız puanınız yarıya düşer. ilk el 20 atmanız gerek ve diyelim ki bir tane t20 bir tane s20 ve bir tane de t5 attınız. sadece 20'ler sayılır ve toplamda 20*3+20*1=80 puanınız olur. ikinci elde trible atmanız gerekli herhangi bir sayının trible geçerlidir. ancak 3 okta da trible atamazsanız puanınız 2'ye bölünür ve 40 puana düşersiniz. rakibiniz ilk elde hiç 20 atamayıp ikinci elde t15 atarsa ilk el 0 ikinci el 15*3=45 puan alarak sizin önünüze geçmiş olur. en zevkli dart oyunudur.


clock

burada amaç 1'den 20'ye kadar sayıları vurmaktır. bir sayıyı vurduğunuzda diğer sayıya geçersiniz ve ilk bitiren kazanmış olur. teorik olarak her okta istediğiniz sayıya atarsanız 20 okta bitersiniz ki bu da 7 el eder.

test

bu oyun kendinizi test etmeniz içindir ve 20 el sürer. kendi seviyenizi belirlemeniz için mükemmeldir. güzel bir antrenman oyunudur. 1'den 20'ye kadar her el bir sayı vurmanız gerekir ilk el 1, ikinci 2 olarak. sayılar: trible 3 puan, double 1 puan ve single da 1 puandır. taktik trible nişanlamak anlaşılacağı üzere. 20 elde her 3 okuda hedef sayının trible'na atarsanız alınabilecek en yüksek puan 180'dir. eğer 20 puanı geçebiliyorsanız bu dart oynamaya alışmışsınız demektir kendi çapınızda bir dartçısınız artık. 40 puanı geçiyorsanız oldukça iyisiniz arkadaş ortamının en iyi oyuncusunuzdur muhtemelen. 60 sayıya ulaşıyorsanız barın en iyi oyuncusu sizsinizdir muhtemelen. dünya dart şampiyonları 140 gibi bir ortalama ile oynar.

katil kim?

bu daha eğlencelik çıtır çerez bir oyundur. kalabalık gruplar içindir. 20 kişiye kadar oynanır. ilk önce herkes tek ok atarak sayısını belirler (herkes faklı bir sayı olacak) daha sonra sırayla her el başkasının sayısına atarak onun 9 canını düşürmeye çalışırsınız. t üç can d iki can alır. bull herkesten bir can (siz hariç), bull eyes ise herkesten iki can alır. en son hayatta kalan kazanır.dart çok zevkli bir oyundur

iş çıkışı hafta sonu barlarda sosyalleşip oynanabilecek, istanbul, ankara, izmir, eskişehir, bursa gibi illerde müdavimlerin herkese açık turnuvalar düzenlediği bir spordur. hem bira hem spor hem sosyallik, daha ne olsun. her yaştan insanın rahatlıkla oynayabileceği, çabuk öğrenilen bir oyundur. ancak rica ederim tahtadan boardlar ve pirinç oklar ile oynayıp oyundan alacağınız zevki düşürmeyin. iyi oyunlar.