Defalarca Deneyip Yanılarak Elde Edilmiş Mükemmel Kıvamlı Bir Mayonez Tarifi

Eğer siz de ev yapımı bir mayonez yemek istiyorsanız bu tarifi evinizde kolaylıkla deneyebilirsiniz.
Defalarca Deneyip Yanılarak Elde Edilmiş Mükemmel Kıvamlı Bir Mayonez Tarifi

açılın, en iyi mayonez tarifini vermeye geldim. 

gordon ramsey’den tutun, jamie oliver’a, global master chef yarışmalarından, türk şeflerin videolarına kadar geniş bir araştırma yaptım, defalarca denedim, yanıldım ve en sonunda o kapkalın kıvamlı ve tadına doyamayacağınız mayonezin sırrını sizlerle paylaşmaya geldim.

hazırsanız başlıyoruz...

öncelikle mayonezimizin mükemmel olması için insan elinin hiç ulaşamayacağı hızlara ulaşan blender denen aleti kullanacağız. mikser değil yalnız, blender. burası önemli çünkü blender; yumurta, yağ ve havayı mixer’den daha güzel bağlıyor.


malzemeler

- 3 yumurta sarısı
- 1 tatlı kaşığı hardal
- 1 çay bardağı sızma zeytinyağı
- 1 kaşık limon suyu
- 1 kaşık üzüm sirkesi
- 1 tutam tuz
- taze çekilmiş karabiber

hazırlanışı

öncelikle 3 yumurta sarısını ve 1 tatlı kaşığı hardalı blender’a koyuyoruz. (yukarıdaki videoda yumurtayı akıyla koyuyor ama genelde sarısıyla kullanılır ve akını işin içine koyunca kıvamı hızlı tutuyor ama tadı o kadar lezzetli olmuyor. tercih sizin.)

blender’ı 5 saniye en yüksek güçte çalıştırıyoruz. daha sonra kapağını açıp içine iki üç yemek kaşığı zeytinyağı koyup kapağı kapatıp 10-15 saniye kesintisiz çalıştırıyoruz. bu işlemi çay bardağındaki zeytinyağı tamamen bitene kadar tekrarlıyoruz. unutmayın blender en yüksek hızda olacak!


bir süre sonra mayoneziniz kıvamını almaya başlayacak, o aşamalarda kapağı açtıkça yeniden yağ koymadan önce kaşıkla bir iki karıştırın, sonra koyun yağı. kıvam tutmaya başladıkça her seferinde koyduğunuz zeytinyağı miktarını arttırabilirsiniz.

en son olarak ise limon suyunu, sirkeyi, tuzu ve karabiberi ekleyip blender'ı tekrar 15-20 saniye kadar açık tutun. mayoneziniz hazır, afiyet olsun.

not: 1 çay bardağı zeytin yağı dedim ama siz daha fazla kullanabilirsiniz. ben az yağlı olmasını, yerken gönül rahatlığı olması açısından tercih ettim. tadı da baya hafif oluyor ekmeğin üstüne sürüp sürüp yiyorum.