Defalarca Hapisten Kaçan, Guatemala'nın Kadın El Chapo'su: Marixa Lemus

Patroniçe lakaplı, Guatemala'nın en meşhur kadın kartel lideri Marixa Lemus'un hikayesi.
Defalarca Hapisten Kaçan, Guatemala'nın Kadın El Chapo'su: Marixa Lemus

marixa lemus perez, guatemala özelindeki en meşhur kadın kartel lideri. bunun birincil sebebi ise aynen el chapo örneğinde olduğu gibi hapisten defalarca kaçabilmesi. bu günlerde hakkında dünya basınında haberler çıkınca öyküsü popüler olan tipik bir orta amerika suç karakteri haline geldi kendisi. kadın olarak orta amerika'nın acımasız suç atmosferinde ayakta kalması, dahası güçlenmesi ve cezaevinden birden fazla kez kaçarak orta amerika'da adından bolca söz ettirmesi sebebi ile daha fazla tanınmayı hak ediyor.

bölgesi, guatemala'nın el salvador'a sınır kasabası olan ciudad pedro de alvarado. tarih 18 şubat 2011'i gösterdiğinde kız kardeşi mayra lemus belediye başkanlığı seçimleri için bir etkinlik düzenler ve şehrin ileri gelenlerini los cuernos otelinde bir araya getirir. tam o sırada rus yapımı ak-47'ler ve pompalı tüfeklerle silahlanmış birkaç kamyonet dolusu silahlı adam oteli basar. marixa'nın kız kardeşi mayra dahil 8 kişiyi tararlar. marixa da yakınlardadır ve silah seslerini duyar. zırhlı aracına atlar, yardım etmeye gider. onun geldiğini fark eden saldırganlar kendisini de taramaya başlarlar. o da aracını polis merkezine doğru sürmeye karar verir. fakat polisler olaya karışmamaya kararlıdır. bunu anladığında ise olay yerine geri döner. silahlar susmuş ve saldırganlar gitmiştir. kız kardeşinin cesedini kendi kanından oluşmuş bir kan gölünün içinde yüzdüğünü görür. bu olay onun da iflah olmaz bir katile dönüşmesinin başlangıcı olur.


olayları haberleştirmek isteyen gazeteciler kasaba sakinlerine sorarlar: marixa lemus'un en önemli özellikleri nelerdir? cevap bellidir: "katil olması!' ciudad pedro de alvarado, kasabasında kimin yaşayıp, kimin öleceğine bile o karar verirdi diyorlar. kendi kocasını bile evlerinde öldürmüş ve cesedini başka bir bölgeye atmış fakat suçlamalardan yırtmış. canını sıkan ufacık bir olayda bile çözümü kişiler ortadan kaldırarak aramış.

orta amerika'da bulunan suç kartellerini inceleyen deborah bonello isimli gazeteci, yoldan geçerken bölgedeki konteyner hareketliliğini kaydetmiş:


güney amerika ve kuzey amerika arasındaki bu tür sınırlarda gerçekleşen yasal malların sürekli hareketi, uyuşturucu kaçakçılığı için gerekli korumayı sağlıyor. venezuela üzerinden panama'ya ve oradan da meksika'ya kadar ulaşan konteyner silsilesi, bütün kontrollere rağmen zulalarda taşıdıkları kokain maddesini kuzey amerika'ya ulaştırıyor ve satışlardan elde edilen para da aynı yolla konteynerlerin içine gizlenerek güneye getiriliyor. marixa lemus da bu ticaretin kensi bölgesindeki ayağı.

temelde bir katilseniz, söz konusu bölgede bu tür işleri yapan bir klanın başında olabilir, insan kaçakçılığı ve kokain ticaretini yönetebilirsiniz. çünkü bölgede saygıyı daha iyi ve daha çok öldürenler hakediyor. en saygıdeğer kişi de resmi ve gayri resmi tüm olanakları kullanarak yasadışı ticaretin başında oluyor. bölgede suç örgütü yönetmenin siyasi ayağı belediye başkanlığına sahip olmak. lemus ailesi de sürekli olarak belediye başkanlığını hedeflemişler. katıldıkları her seçimden önce hem kurban veriyorlar, hem de rakiplerinden denk getirdiklerini öldürüyorlar. kazanamayacakları seçimlerde ise rakiplerinin karşısındaki başka bir aday ile güçlerini birleştiriyorlar. bu şekilde marixa, uyuşturucu kaçakçılığının yollarını ele geçiriyor.


marixa, yaptığı tüm yasa dışı işleri parmaklıklar arasında olabilmek ihtimalini göze alarak yapıyordu ama tabii ki şu andaki hapis hayatından nefret ediyor. olabildiğince kaçmak için uğraştı. süper kaçış planları sayesinde de dişi el chapo lakabına sahip oldu.

onunla röportaj yapmaya giden bir gazeteciyi cezaevine götüren taksinin şöförü gazeteciye şöyle diyordu: "bir kez bile kaçabilen çok az insan var ve o bunu defalarca yaptı. hatta ikinci kaçışı askeri bir hapishanen olmuştu. nasıl yaptı, nasıl becerebildi?

marixa ilk kez 2016 yılının mayıs ayında, mahkûm arkadaşlarının bir duvarın üzerinden atlamasına yardım etmesi sayesinde kaçmıştı. birkaç saatte yakalanmıştı gerçi ama bu onu tekrar denemekten alıkoymadı. ikinci kez, mayıs 2017'de mariscal zavala askeri hapishanesinden firar etti. bu sefer daha iyi hazırlanmıştı. bir gardiyan üniforması giyerek dışarı çıktı ve bekleyen bir araba tarafından alındı. yetkililer onu iki hafta sonra el salvador'da yakaladı. saçlarını, ölen kardeşi gibi kızıla boyamıştı:


marixa lemus şimdilerde dışarı çıkmanın yasal yollarını arıyor ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla eğer özgür kalmayı başarırsa, orta amerika'da bulunan en tehlikeli insanlardan biri olmaya devam edecek.

marixa'dan bahsetmişken, orta amerika genelinde kadın kartel liderlerinin sayısının oldukça fazla olduğunu da belirtmek gerekir. bölgede uyuşturucu ve insan kaçakçılığı trafiğini yöneten diğer bir guatelamalı cotton vazquez. bir diğeri marllory chacon reforma isimli kadın lider . ve honduras'tan digna valle isimli bir başka kadın patron da kartel liderliği yapıyor. onlara las patronas deniyor.