Delilik ile Dahilik Arasındaki İnce Çizginin Bilimsel Açıklaması

Evet, delilik ve dahilik gerçekten de birbirine oldukça yakın şeyler. Şu ana kadar konu hakkında yapılan mantıklı açıklamalardan birini paylaşalım.
Delilik ile Dahilik Arasındaki İnce Çizginin Bilimsel Açıklaması


delilik ile dahilik arasındaki ince çizgiyi beynin nörolojisi belirler

her ikisi için de gerekli olan şey öncelikle dopamini yüksek salgılayan beyne ve psikotiklik denilen kişilik özelliğine sahip olmak gerekir. bunlar yaratıcılığı arttırdığı gibi bağlantılı düşünme yetileri yüksek bireyler oluşturur. bu bireylerin yaratıcılık ilgileri pratik şeylere dönük değildir daha ziyade düşünsel konular ve rastlantısal şeyler arasında bağlantı kurma içerir.

Usta çizer Robert Crumb.

gelelim aradaki farka

beyinde bilişsel kontrol alanı olan alın korteksi dopamini gereğince işleyemez ve ön singulat korteksi optimum düzeyin altında çalışır ise delilik dediğimiz şizofren birey oluşur.
ön singulat korteksin işlevi burada ayrıca önemlidir. bu korteks, yukarıda belirttiğim rastlantısal şeyler arasında bağlantı veya kalıp bulma durumlarında devreye girer ve bulunan kalıpları mantık süzgecinde ayıklama işlevi görür.

işte yaratıcı deha dediğimiz kişilerde bu kalıplar düzgün işleyen ön singulat korteksi sayesinde (ve tabi alın korteksi tarafından normal insanlara göre yüksek salgılanan dopaminin iyi işlenmesi sayesinde) gördükleri kalıplar ile dünyayı değiştirecek şeyler keşfedebilirler. şizofrenler ise ön singulat korteksleri düzgün çalışmadığı için her yerde kalıp ve bağlantı görürler ve önemli olanları düzgün seçip ayıklayamazlar.

Ön singulat korteks, sarıyla gösterilen kısım.

bu sebeple delilik ve dahilik arasında ince bir çizgi vardır

psikotik kişilik özellikleri, yüksek dopamin salınımı ve yaratıcılık gibi konularda normal insanlara göre aynı özellik sergilemelerine karşı dahiler, çevrelerinde gördüğü yaratıcı bağlantılardan önemli olanları gerçek olarak ayırd edebilirken deliler bu ayrımı yapamazlar.
bu konuya en iyi örnek einstein ve john nash verilebilir. ön singulat korteksi normal çalışan einstein yukarıda saydığım özelliklerinden dolayı bulduğu kalıbın yada bağlantının çığır açıcı bir keşif olduğunu ayırd edebilirken; john nash bunu sağlayamaz, bulduğu her bağlantıyı gerçek olarak görür ancak ne var ki aynı özelliklerden dolayı oyun kuramını da bulur.

kaynak 1, kaynak 2

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Yer-Yön Duygusu Farkının Bilimsel Açıklaması