Deniz Mili, Kara Milinden Farklı Olarak Neden 1852 Metredir?

Deniz milinin neden kara milinden farklı olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Nedir bu, neden farklıdır diyenler için gelsin.
Deniz Mili, Kara Milinden Farklı Olarak Neden 1852 Metredir?

deniz mili niçin 1852 metredir?

nedir bu deniz mili? kara mili ile olan farkı ne?

biliyorum hepiniz bir ara merak ettiniz ama açıp bakmaya üşendiniz değil mi köftehorlar?

kısaca deniz mili, dünya çevresindeki meridyenin bir dakikalık kısmına denk geliyor. meridyenin 360 derece olduğunu ve her derecenin içinde 60 dakika olduğunu düşünürsek, bir deniz mili dünyanın çevresinin 1/21,600’ü demektir. buradan hesap ile bir deniz mili 1852 metreye karşılık gelir.


saatte 1 deniz miline eşit hız birimine ise (bkz: knot) adı verilir. deniz milinin avantajı burada ortaya çıkıyor. boylam derecelerinin her biri kendi içinde 60 boylam dakikasına ayrılıyor. işte bir boylam dakikasının ekvator da uzunluğu tam 1 deniz mili.

bu boylam derecelerini ve dakikalarını tüm deniz haritalarında görebilirsiniz

kaptanın yapması gereken 1 dakikayı pergeline taşımak. madem ekvatorda 1 boylam dakikası 1 deniz miline denk geliyor, pergelle mesafeleri mil cinsinden belirlemek mümkün. yani denizciler için deniz mili kilometreden çok daha kullanışlı.


karacılar olaya yabancı kalmasın diye deniz milini kilometreye çevirmenin kolay bir yolu bulunmuş. deniz milini 2 ile çarpın %10’unu eksiltin.

örneğin: 50mil×2=100 -->100-10=90

yani bu pratik hesabımızda gördüğümüz gibi 50 deniz mili 90 km ediyor.

demek ki deniz mili dünya’nın çevresiyle ilgili bir ölçü.

kaynak

Damacanalar Neden 20 Değil de 19 Litredir?