Ders Aralarının Favori Oyunlarından UNO Nasıl Oynanır?

UNO, lise veya üniversite teneffüslerinde kısa sürede oynamak için ideal ve eğlenceli bir kart oyunu. Peki nasıl oynanır? İşte temel kurallar ve bazı eklentiler.
Ders Aralarının Favori Oyunlarından UNO Nasıl Oynanır?

uno, pis yedilinin bir başka versiyonudur. özel kartlarıyla oynanır. bu kartların içinde 0-9 arası rakamlar ve reverse, skip, draw+2/+4 gibi özel kağıtları vardır. genel olarak kurallar pis yedili gibidir, yani sıra size geldiğinde bir önce atılan kartın aynı renginden veya o rakamda başka bir renk kağıt atarak sıranızı savarsınız.

amaç: elindeki kağıtları ilk önce bitirmek.

reverse: normalde oyun saat yönünün tersine döner. reverse atarsanız dönmeyi ters çevirirsiniz.


skip:
atarsanız sırası sizden sonra gelen oyuncuyu atlayıp ondan sonraki kağıt atar.


draw
atarsanız üzerinde yazan sayı kadar kağıdı sıradaki oyuncu çeker fakat onda da draw varsa o atar, ondan sonraki çeker onda da varsa o atar... bu olaya halk dilinde combo denir. combo sayesinde bir kişi 20-30 kağıt çekebilecek hale gelebilir.


elinizde tek kart kalınca sıra yandakine geçmeden "unooo" diye bağırmanız gerekir. yoksa sıra size gelince uygun kart atsanız da bitemezsiniz hatta ceza 1 kart daha çekersiniz. draw kartlarından birini atıp biterseniz yanınızdaki üzerindeki sayı kadar çeker.

puan hesaplamada ise elinizde kalan normal kartlar üzerinde yazan sayı kadardır. reverse ve skip 20 puan, draw varsa kaç tane yazıyorsa o kartı bırakıp desteden o kadar kart çekersiniz. onların içinde de draw varsa yine onu bırakıp sayı kadar çekersiniz...

bu böyle sürer gider, 11 ellin sonunda puanı en düşük olan oyuncu yarışmayı kazanır.

Bilgileri pekiştirmek için yararlı bir video

Kendiniz uygulayabileceğiniz bazı fan-made kurallar

uno prensipte basit bir oyundur ancak birkaç ekstra kuralla çok daha zevkli bir hale döndürülebilir... işte ekstra kurallar (belki bir kısmı ekstra değidir zaten öyledir, ben bildim bileli böyle oynadığım için gerçek kuralları unuttum):

uno: uno'ya kalan kişi uno demezse ve kendinden sonraki oynamadan biri fark edip uyarırsa, iki kart çeker... kendinden sonraki kişi oynadıysa iş işten geçer, istediği gibi biter. uno'ya kalan kişi, kendisini uno'ya bırakan kartı desteye değmeden "uno" deme hakkına sahiptir, kart desteye değdiği anda ise diğer oyuncular "uno demedin" diye müdahale edebilirler. burada uno'ya kalan zaten avantajlıdır, kartı daha elindeyken uno diyip kartı sonra atabilir, ancak kart desteye değdiği anda başka biri "uno demedin" cümlesine bir salise önce bile başlasa (kişinin kendi bunu görüp unooooooo diye çığıracaktır), dememiş sayılır ve 2 kartı çeker... yok "daha yeni attım vaktim olmadı" gibi mazeretler dinlenmez.

hatalarda kart çekme: sıra onda olduğu halde oynamayıp etrafına bakan, sıra onda olmadığı halde oynayan herkese birer kart verilir. yanlış kart oynayanlara da (oynamak kartın desteye değmesi anında olur) birer kart verilir.

kesme: destedeki kartın aynısı elinizde varsa (birebir aynı, hem renk hem rakam), sıra sizde olmasa bile oynayabilirsiniz. bu kural herkese hızlı oynama mecburiyeti getirir, çok oyalananı çat diye kesebilirler. bu arada, kesilen reverse'ler, +2'ler, skip'ler oyun sırasında karmaşa yarattığından bir sürü insan hatalı oynamaktan ceza kartı yiyebilir. bu kural da oyunu sıkı takip etme zorunluluğu getirir...

çift: aynı karttan elinizde iki tane varsa ikisini aynı anda atabilirsiniz (kendi kendinizi kesmek gibi gereksiz bir olaya girmemek için), ancak atarken "çift" denmelidir, denmezse bir ceza kartı çekilir...


blöf:
+4'ü sadece ve sadece elinizde oynanacak başka kart kalmadığında atma hakkı olması... mesela ortada sarı 5 var, +4 atarak elimde ne sarı, ne 5 ne de renk değiştirme kartı var demiş oluyorsunuz. +4'ü alan size inanıp direk 4 çekip devam edebilir. ya da blöfünüzü görmek isteyebilir, o zaman o kişiye elinizi gösterirsiniz. gerçekten blöf yapmamışsanız o kişi 4 değil 8 çeker, yok blöf yaptıysanız 4'ü siz çekersiniz, o devam eder.

tabi +4'ü de kesmek mümkün fakat nasıl? ilk +4'ü atanın, atarken hemen istediği rengi söylemesi kritik burada (biliyorsunuz +4 hem sizden sonrakine 4 kart çektirir hem de sizin belirlediğiniz bir renkten devam etmesi gerekir)... sizin +4'ün üstüne +4 atan kişi, sizin söylediğiniz renge atmış olur... örnek: ortada sarı 5 var siz +4 attınız (elimde sarı, 5 ve renk değiştirme yok demiş oluyorsunuz), ve "mavi" dediniz, sizden sonraki kişi (ya da kesen başka biri) de üstüne +4 atabilir, fakat o atar atmaz, "bende mavi ya da renk değişim kartı yok" demiş olur. o noktadan sonra sizin blöfünüzü kimse göremez, olayın sizle alakası kalmaz.

2. +4'ü atandan sonraki kişi +8'e muhatap olur (blöf deyip yanılırsa +16) ve blöf kararını maviye göre verir. buradaki hassas nokta, insanların +4'ü atarken hemen renk söylemesidir, genelde insanlar "nası çaktım +4'ü" diyip kurbanlarına pis pis bakmaktan bu detayı unutur (bunu kartla cezalandırmak mümkün), eh böyle olunca da bazı heyecanlı kişilikler daha rengi duymadan kendi +4'leri ile kesme olayına girerler, renk 1-2 saniye sonra gelir; dolayısıyla da aslında neye blöf yaptıklarını bilmezler (unutmayalım ki kart desteye değdiği anda oynanmış sayılır -tam olarak bırakılmamış ve sadece ucu değmiş olsa bile- ve hatalı bir oyun olmadığı sürece -yanlış kart, yanlış sıra- geri alınıp değiştirilemez). her ne kadar bir sonraki kişi için blöfü görüp yanılmak +16 demek olsa da, dediğim gibi genelde şuursuzca yapılan bu +4 kesmelerinde genelde blöf olur.

başka bir hassas nokta ise yine bir +4 atıldığında, onun üstüne başka bir +4 çakma imkanı olan kişinin önce beklemesi, 1inci +4'e maruz olana kartları çektirmesi, fakat oynamasına fırsat vermeden +4'ü kesmesi olabilir (tabi çektiği kartlara bakması için minimum bir sürü vererek). böylece eğer blöf yapıyorsa kendi üstündeki riski azaltmış olur, ya da 1inci +4'e maruz kalan kişi uno'da ise ona çektirmek farz olmuştur.

güle güle oynayın...

not: tabi bütün bu kuralları ve oyunu takip edip herkese ceza kağıtlarını dağıtan kişi (ben), oyunun nefret toplayan oyuncusu olur, psikolojik olarak hazır olmak lazım...

Kelimelik Oynarken Size Bir Anda Çok Puan Kazandırabilecek Marjinal Kelimeler

Kutu Oyunu Sevenlerin İlk Tercihlerinden Biri: Ödüllü Oyun The Settlers of Catan