Devlerin Kapışacağı 2018 Dünya Satranç Şampiyonasının Analizi

9-28 Kasım 2018 tarihleri arasında satranç büyükustası Magnus Carlsen ve Fabiano Caruana'nın karşılaşacağı Dünya Satranç Şampiyonası, günümüzün Kasparov'larını, Karpov'larını canlı canlı görme fırsatı veriyor.
Devlerin Kapışacağı 2018 Dünya Satranç Şampiyonasının Analizi
Magnus Carlsen ve Fabiano Caruana. Fotoğraf: Chess.com/Maria Emelianova

Nedir, ne değildir?

2018 dünya satranç şampiyonası, 9-28 kasım 2018 tarihleri arasında londra'da düzenlenecek olan turnuvadır. 12 maç içinde üstünlüğü sağlayan taraf dünya satranç şampiyonu ünvanını kazanacak.

Kimler arasında oynanacak?

norveçli magnus carlsen ve abd'li fabiano caruana arasında oynanacak.

favori tabii ki de tosuncuk ama caruana, karjakin'den çok daha iyi bir rakip olacak magnus'a, şampiyonluğu alırsa şaşırmam. oyun ortasında magnus'tan bir tık önde. magnus ise bilindik oyunların dışında açılışlarla başlayıp rakibini bilmediği denizlere çekmeyi seven enteresan bir tip. açılışlarda ve oyun sonunda da caruana'dan iyi olduğunu söyleyebiliriz. fide ratingleri arasında fazla fark yok:

magnus carlsen: 2839
fabiano caruana: 2827

şampiyonanın resmi sitesi: https://worldchess.com/…/11/without-pairing?event=5

yorumcusu: judit polgar

maçlar online olarak ücretli izlenebilecek veya şifreli kanallarda yayınlanacak.

Chess.com'daki kullanıcı anketi, Carlsen'i favori gösteriyor.

Karşılaşmanın analizi

2018 dünya satranç şampiyonası, son yılların belki de en heyecanlı ve en çok beklenen dünya satranç şampiyonasıdır.

her ne kadar norveçli magnus carlsen'ın bilgisayar keskinliğindeki oyunu onu favori olarak gösterse de son dönemdeki performansının ciddi anlamda düşündürücü olduğu da bir gerçek. carlsen'ın oyunundaki düşüş karjakin ile oynadığı son dünya satranç şampiyonası ile başladı aslında. minimal avantajları bilgisayar keskinliğinde oynayarak avantajını adım adım büyüten oyun yerini bariz kazanç şanslarını bile değerlendiremeyip beraberliğe razı olan oyun anlayışına bıraktı. hatırlanacağı üzere karjakin ile oynadığı ilk iki partide bariz kazanç şansı olmasına rağmen bunu kazanca çevirememiş ve beraberliğe razı olmuştu. ancak bu kadar bariz hatalar carlsen'da çok alışık olduğumuz şeyler değil. zaten bu ilk iki parti sonrasında oyun seviyesinde ciddi bir düşüş yaşamış ve ünvanını da tie break'te korumuştu.

Sergey Karyakin: 1990 doğumlu, Ukraynalı satranç büyükustası

şampiyona sonrasındaki süreçte ise çok inişli çıkışlı bir performansı vardı. hatta 2016 öncesi gördüğümüz o dominant performansı tamamen yok oldu diyebilirim. bunun birkaç sebebi olabilir. sanıyorum ki satranç dışındaki hayatı performansını olumsuz etkilemeye başladı.

caruana ise 2018'i muhteşem geçirdi. hatta bu performansının sinyallerini 2017 yılında vermişti. caruana da carlsen gibi bilgisayar keskinliğinde oynayabilen bir satranççı ama oyun ortası ve oyun sonunda carlsen'dan biraz daha geride diyebiliriz. bunun haricinde kendisi çalışma delisi bir kişi. açılış konusunda carlsen'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. bu yüzden carlsen ile yapacağı karşılaşmalarda fark yaratabileceği alanın açılışlar olduğu fikrindeyim.

bir diğer konuysa iki satranççının da yardımcıları. ikisi de yardımcılarını sanıyorum ki saklıyorlar. hatta carlsen'ın kendi hesabından yayımladığı son videosunda sadece peter heine nielsen ve laurent fressinet görünüyor ve ekipteki diğer kişiler buzlanmış. caruana'nın ekibine ilişkin ise benim bulabildiğim bir bilgi yok. ekiplerinde yer alan kişilerin uzman olduğu alanlar oyuncuların genel stratejileri konusunda fikir verir ancak bu konudaki bilgi yetersiliği, yorum yapmayı engelliyor.

bu karşılaşmanın kaderini caruana'dan ziyade carlsen'ın performansı belirleyecek. eğer carlsen kendi oyun seviyesini yakalayabilirse caruana'nın pek bir şansının kalacağını düşünmüyorum. bunun haricinde çok heyecanlı bir serinin bizi beklediğini düşünüyorum. hatta bu seri karjakin ile yapılan maçlardan çok daha eğlenceli olacak bence.

Bonus: Carlsen'in Hans Böhm'ü 1 dakikada mağlup etmesi

Henüz 27 Olmasına Rağmen Günümüzün Satranç Büyükustası Olabilen Genç: Magnus Carlsen

Satrançta Ustalaşmak İsteyenlere İleri Seviye Taktik ve Pratik Önerileri