Diego Rivera'nın İlginç Bir Tutkuyla Bağlı Olduğu Frida Kahlo'ya Yazdığı Aşk Mektubu

Frida Kahlo'nun ressam Diego Rivera ile yaşadığı tutkulu aşk dillere destan bir hikaye. Hep Frida'nın elinden kaleme dökülmüş mektupları okuyup bilirken bu kez Diego Rivera'nın büyük bir tutkuyla bağlı olduğu eşi Frida'ya yazdığı bu mektuba bakalım.
Diego Rivera'nın İlginç Bir Tutkuyla Bağlı Olduğu Frida Kahlo'ya Yazdığı Aşk Mektubu
Diego Rivera ile Frida Kahlo


"sevgili frida'm, 

bir nilüfer açar açmaz başlıyorum seni sevmeye. içimin derin kuyularına kadar çekiyorum kokunu. kucaklaşıyoruz, ülkeden ülkeye geçiyor terimiz. ömrümüz yer değiştiren bir sokak, baştan sona yürüyoruz aşk kalarak. seni düşündüğüm her yerde bir incelik ve güzellik anıtı. yeryüzü çayırları ve dağlar, mavi bir kıpırtıyla uyanıyor her sabah. senin göğüslerindeki süt, gözlerindeki tuz; yeni yeni ağaçlar büyütüyor. sevmek de böyle bir şey frida. bizi bekleyen anılara yürürken, bir kadın da kuşları süpürüyor arkamızdan. ah frida’m! dudağımı dudağınla ıslatıyorum, bir çivi daha düşüyor çarmıhtan…

senin bu ellerin diyorum, sevimli bir kır çocuğu ve serin çarşaflara sinmiş beyaz uyku. unutmak bir kalp ağrısı değilse eğer, senin ellerin ten bilgisi frida.

sevgili frida’m, 

gülümsüyorsun ya, güneş biraz daha yaklaşıyor dünyaya. iki şehir birden seviniyor. hep bekledik, bazı yaralar geç iyileşiyor frida. aşk ki, eski defterleri karıştırma hevesidir ve biz bu gürültüler içinde arıyoruz kişiliğimizi. ahşaba oyulmuş mektup gibi yüzümüzden başlıyor bir uçurumun derinliği. özlüyoruz frida, sesin sesimdeki pası silecek kadar incelikli. nasıl olsa alışıyor insan, masumiyet gizli bir kötülükmüş. yalnızlığın tarihi de böyle bir şey frida. fısıltıyla öpüşür bütün çiçekler ve tam zamanında gelir ölüm. geç kalmamak için hiçbir şeye, haydi bir daha gülümse…

senin bu ellerin diyorum, esmer bir şarkıya benziyor. sabır, dilenmenin tersten okunuşu değilse eğer, senin ellerin kusursuz deli frida."

Frida Kahlo'nun Çok Sevdiği Diego'dan Vazgeçme Eşiğini Anlattığı Nefis Mektubu