Diktatörler Nasıl Yükselir ve Nasıl Düşer?

Bruce Bueno de Mesquita'nın Dictator's Handbook (Diktatörün El Kitabı) isimli eserinde bahsettiği temel meselenin kısa özetini aktarıyoruz.
Diktatörler Nasıl Yükselir ve Nasıl Düşer?
Eski diktatör Saddam Hüseyin.

the dictator's handbook - diktatörün el kitabı, bruce bueno de mesquita isimli bir sosyal bilimci tarafından yazılmış ilginç bir kitap. bruce abimiz oturmuş, dünyadaki gelmiş geçmiş diktatörleri incelemiş ve gücü nasıl elde tuttuklarını ve nasıl kaybettiklerinin çetelesini tutmuş.

oldukça ilginç bu kitabın temel önermesi şudur

bir diktatör aslında tek bir insan değildir. çıkar gruplarının bir araya gelmesiyle ortaya konan bir figürdür. göreviyse bu çıkar gruplarına para ve imkan dağıtmaktır.

yani aslında ortada bir koalisyon vardır ama bu koalisyon diktatörün ardında saklıdır. diktatörler bu koalisyon üyelerine para basmaya devam ettikleri müddetçe ayakta kalırlar.

ancak diktatörlük yapısı gereği özgür düşünceyi ve yaratıcılığı bitirdiği için o ülkede bir süre sonra üretim durur ve tüylerini yoldukları kazlar ya kaçarlar ya da ölü taklidi yapmaya başlarlar.


ortada dağıtacak para kalmayınca diktatörü ayakta tutan koalisyon rahatsız olmaya başlar

böyle durumlarda diktatörler mutlaka bir savaş falan çıkarıp başka bir ülkenin parasına el koymaya çalışır. eğer başarılı olursa ne ala. düzen devam eder. ancak hem askeri olarak bir yerleri işgal edemez hem de kendini ayakta tutan koalisyona para bulamazsa bir yerden sonra "emekli edilir."

saddam hüseyin bu konuda oldukça iyi bir örnektir.

tavsiye ettiğim bir kitaptır. okuyun aydınlanın.