Diş Ağrısı Neden Geceleri Daha Çok Hissedilir?

Gece bastıran diş ağrısının çilesini gerçekten yaşayan bilir... Peki neden geceleri diş ağrısını daha çok hissederiz? Bunun birkaç sebebi var.
Diş Ağrısı Neden Geceleri Daha Çok Hissedilir?

diş ağrısının geceleri daha çok hissedilmesinin ise 4 sebebi bulunuyormuş:

1. daha fazla kan akışının olması

gündüze nazaran geceleri daha çok yattığımız ya da yatar pozisyonda olduğumuz için kan, kafamıza daha çok akın ediyor ve ağız gibi hassas alanlardaki baskıyı daha da artırıyor.

2. dikkat dağıtıcı şeylerin daha az olması

gün içerisinde dikkatimizi dağıtacak daha çok şey olması, vücudumuza daha az odaklanmamıza sebep oluyor. geceleri ise dikkat dağıtıcı şeylerin daha az olması işleri tam tersine çeviriyor. dolayısıyla oluşan ağrıyı çok daha net hissedebiliyoruz.

3. gece atıştırmalıkları

akşam yemeğinde tatlı bir şeyler yediysek ya da gece gece bir şeyler atıştırdıysak bunların parçacıkları dişlerimizin arasında kalıyor ve bu da ağrıyı daha çok hissetmemize sebep oluyor.

4. dişleri gıcırdatmak

geceleri dişlerini gıcırdatanlara illa ki denk gelmişsinizdir. hatta askerdeyken elemanın biri o kadar çok dişlerini sıkıp gıcırdatıyordu ki benim içim kıyılıyordu. bu diş gıcırdatmaları da çenedeki basıncı arttırdığı için dayanılmaz ağrılara sebep olabiliyor.

gece vuran diş ağrılarından kaçınmak için ise yatmadan önce soğuk, asidik ya da tatlı bir şeyler yeyip içmemeye dikkat edilmesi gerekiyor. ayrıca dişi fırçaladıktan sonra ağzın gargarayla çalkalanması da tavsiye ediliyor.

kaynak