Dış Politikada Seviye ve Nezaketin Zirvesi: Atatürk'ün 1934'te İran Şahı Pehlevi ile Sohbeti

1934 yılında İran Şahı Pehlevi, Türkiye'yi ziyaret ediyor ve bu ziyaret sırasında da Mustafa Kemal Atatürk ile nezaketin zirvesinde bir sohbet gerçekleştiriyor.

izmir'de geçen sohbettir. atatürk konuğuna kaldığı süre boyunca refakat etti. bir ziyaret sırasında atatürk konuğuna yol gösterdi. 

ancak şah bunu kabul etmeyerek, kendisi büyük gazi’ye yol göstererek şunları "yoh; men leşkerem sen serdarsen" demişti… yani; "hayır, ben erim, sense büyük komutansın."

sohbetten sonra iki lider rıza pehlevi için özel olarak bestelenen operayı izlemeye gitmişlerdir.

doğunun iki lideri ilk kez bir araya geleceğinden mustafa kemal atatürk ziyareti özel kılmak için bir opera bestelenip sahneye koyulmasını istemiştir. bunun üzerine ahmet adnan saygun türk-iran mitolojilerinden yararlanarak(daha çok firdevsi'nin şahnamesinden) kısa bir sürede özsoy operasını bestelemiştir. bu opera bestelenip sahneye konulan ilk türk operası olarak tarihte yerini almıştır.

19 haziran 1934 günü ankara halkevi'nde pehlevi'nin şerefine düzenlenen gecede mustafa kemal atatürk ile rıza pehlevi özel locada özsoy operasını izlemişlerdir.

bir o döneme bakıyorum bir bu döneme. bir tarafta gelen devlet adamı için opera besteleniyor, diğer tarafta bağırmak, rest çekmek gırla gidiyor.

dikkat edin ;

konusma ve davranis (hafif one egilmesi) profili karsi tarafin fiziksel sinirinin tam bittigi yerdedir.

karsi tarafa tanidigi tolerans/varolus hakki kendi sinirlari icindedir. bunu harici bir karis disari cikamazsin demektedir.

cok dikkatli inceleyin.

adam oyle bir icsellestirmis ki askeri adabi artik ruhu olmus.

muhattab oldugu kisiye dikkatli bakin zihni pasa nin ruhu ile mesgul soylediklerine yogunlasamamaktadir.

cok dikkat edin.

görüntülerden daha hazin olan bir şey varsa o da o güzelim iran'ın mollalar'a geçmesi, türkiye'nin de ulu önderine sövüp saymanın moda olduğu bir konjoktüre evrilmesidir.

84 sene evvel çekilmiş bu videodaki her iki ülke de medenilik bakımından şu anki hallerini siker atar.

acıklı bir şey varsa o da budur.

sesine kurban olduğumun adamı

asalet, hitabet, zeka, karizma, alçakgönüllük, tevazu... izindeyiz...

içimizdeki atatürk sevgisini kimse söndüremez.

madem gözleriniz doldu bu da benden olsun.