Dışarıda Bayılarak Yediğimiz İçi Yumuşak Dışı Kıtır Kıtır Kurabiyelerin Evde Yapım Tarifi

Dışarıda Bayılarak Yediğimiz İçi Yumuşak Dışı Kıtır Kıtır Kurabiyelerin Evde Yapım Tarifi
iStock.com

efenim, şimdi amerikan kurabiyesi olan cookie öyle bizdeki gibi katır kutur, insanı susatan kurulukta bişey değildir. içi yumuşak dışı ktır kıtırdır.

damla çikolatası bol olur, süsleme için değil gerçekten de çikolatayı tatmak için konur. türkiye'de genel-geçer malzemelerden yapma çabalarım bir şekilde sonuç verdi keza amerika'daki gibi "yumuşatılmış tereyağlı margarin" "ıslak kahverengi şeker" "vanilya konsantresi" gibi malzemeler bulunmamakta kolay kolay.

önce fırınımızı 175 dereceye bi ısıtalım efendim. şimdi, bir paket margarini alıyoruz.
genelde bizim margarinler tuğla gibi olur, baş yarar, adam yaralar. bunu mikroda orta derecede 1 dakika ısıtıyoruz. içi hala sert gibi gözükse de mikrodalga fırında içi pörsüyüveriyor margarinlerin. sonracığıma bu margarini deriin bir kaseye koyup üstüne 2 su bardağı şeker ilave ediyoruz (az tatlı sevenler 1.75 bardak da koyabilir) bir güzel mikserle çırpıyoruz.

iStock.com


vıcık vıcık bir görünüme sahip olduysa içine 1 tane yumurta kırıyoruz ve yine çırpıyoruz. sonra bir yumurta daha koyuyor ve çırpıyoruz. maksat yumurtaları ayrı ayrı çırpmak. sıra geldi kabartma tozuna. kabartma tozunu çeyrek bardak suya koyup bi güzel karıştırın ve yaptığınız harca öyle dökün ki topak topak kalmasın toz. sonra bir paket vanilya da dökün harca. bir güzel mikserleyin. 3 bardak unu bir güzel boca edin ve hemen arkasından 250 gram damla çikolatayı hiç acımadan harca boşaltıverin. hatta elinizde imkan varsa 350 gram koyun.

çikolatanız bol olsun efendim. mikser kullanırken bile bilek gücüne ihtiyacınız olduğunu şimdi anlayacaksınız. harç çok yoğun hale gelecek. hala vıcık vıcık dursa da içine attığınız un epey bir zorlayacak sizi. 3-4 dakika iyice unu yedirip mikserle karıştırdıktan sonra işiniz bunları tepsiye dizmek olacak.ama bu vıcık şey nasıl dizilecek tepsiye? ben dondurma kaşığı kullanıyorum (hani bu dondurmacıların elindeki kepçeye benzeyen ve üstündeki bir tuş sayesinde topun kaşıktan ayrılmasını sağlayan aparatı olan kaşık.) 

iStock.com


eğer bu kaşıktan sizde yoksa 2 tane yemek kaşığıyla hamurdan parça alıp bir şekilde yuvarlağımsı bir dondurma topu büyüklüğünde tepsiye dizmeye başlayın.

benim önerim yağlı kağıt kullanmanız (yapışmasın deyü) ve kurabiye toplarının arasında en az 4 santim boşluk bırakmanız. çünkü piştikçe bu toplar yayvanlaşacak ve bir disk biçmini alacak. genelde bu kadar malzemelik harçtan 30-40 tane kurabiye çıkıyor (büyüklüğüne bağlı) ve iki tepsiye sığıyor. sıra geldi pişirmeye.

iStock.com


daha önceden ısıttığınız fırına tepsileri bir güzel yerleştirip 13-15 dakika pişirin. sonra kenarları siyahlaşmadan alın . yanmasın kurabiyeler dikkat edin. "bu ne la böyle yumuşacık oldu bunlar" derseniz fırına tekrar koyup fırını ısıtmadan 10 dakika bekleyin, bu arada fırının kapağı açık olsun ki nemi gitsin. sonra 15 dakika soğumaya bırakıp hüpletin, götürün; yarasın koçuma hoooop uçak geliyor atttaaaaaa!!