Dişiyi Etkilemek Uğruna Yapılmış, Bir Kuşun Elinden Çıktığına İnanamayacağınız Güzellikte Yuvalar

Dişi kuşu çiftleşmeye ikna edebilmek için binbir emekle bir yuva hazırlayan çardak kuşunun emeği karşısında hayrete düşeceksiniz. Gösterdikleri insan üstü çabanın sonucunda ortaya çıkan muazzam güzellikteki yuvalar ise çok hoşunuza gidecek. Sözlük yazarı "saygilar" bir bir anlatmış.
Dişiyi Etkilemek Uğruna Yapılmış, Bir Kuşun Elinden Çıktığına İnanamayacağınız Güzellikte Yuvalar
thewildernessalternative.com


bu kuşlar avustralya ve yeni gine'de yaşar. asıl bilindikleri, tanındıkları güzel şey ise yuvalarını süsleme biçimi. hatta biçimi çok eksik bir tanım olarak kalır. sanatı diyebiliriz. bu kuşların bir türü olan saten çardak kuşu ise yaptıkları ev süslemeleriyle insanı hayrete düşürtür. bir kuşun böyle bir şey yapmasına nasıl imkan olur diye ciddi anlamda düşünüyorsunuz.

pinterest.com


peki çardak kuşu neden yuvasını süsleme ihtiyacı duyuyor? bu bir ihtiyaç mı?

hayır. bu bir ihtiyaç değil. sebebi ise oldukça naif, duygusal. dişileri etkilemek için yaptıkları bir şeymiş. çok tatlı değil mi?


peki bir kuşun elinden çıktığına inanmakta zorlanılan bu evi nasıl yapıyorlar?

thewildernessalternative.com


öncelikle kuşun boyutlarının bir güvercin kadar olduğunu belirtelim(cüssesine göre iyi iş çıkartıyorlarmış). erkek çardak kuşu öncelikle dişisini etkileyeceği yuvasını oluşturmak için yüzlerce binlerce ince çalı çırpı toplar. daha sonra bunları iki sıra şeklinde dizer. bu şekilde bir çardak oluşur. bitti miiiiii? bitmedi. etraftan bulduğu güzel şeyleri çardağın içine yığar. meyveler olsun, kelebekler olsun, kuş tüyü olsun, yani kısacası göze güzel gelebilecek her şeyi toplama potansiyelleri var. ilginç bir detay daha: özellikle mavi rengine özel bir ilgileri olması. bitti sandınız, bitmedi. çardak kuşu üstüne bir de yuvasını boyuyor. boyayı da kendisi hazırlıyormuş. bitki özleri, kendi salyası, kömürden faydalandığı maddelerle bir boya oluşturabiliyorlarmış. ağzında çiğnediği bir parça ağaç akabuğu ile de sıva yapıyorlarmış.

thewildernessalternative.com


tabii dişi evi beğenmeyedebilir. beğenirse mutlu son. nihayet çiftleşebilirler. beğenmezse kuş uçtu beybii.

thewildernessalternative.com


yani uzun lafın kısası; doğa gerçekten bir mucize.

Bonus olarak ise kısa bir belgesel niteliğinde şöyle bir video mevcut