Disney Filmlerindeki Ana Karakterlerin Neden Genellikle Anne-Babası Yok?

Belki izlerken dikkat etmemişsinizdir fakat şöyle bir geriye baktığınızda anne ya da babası olmayan birçok Disney karakteri gelir aklınıza. Peki bu durum neden böyle?
Disney Filmlerindeki Ana Karakterlerin Neden Genellikle Anne-Babası Yok?


bu konudaki genel kanı walt disney'in genç yaşta annesini kaybettiği ve bunu asla atlatamadığı için içindeki boşluğu sinemaya aktarmış olduğu yönünde. sahiden walt disney ve kardeşi roy disney büyük başarılara imza attıktan sonra her çocuğun hayalini kurduğu şeyi yapıp, anne babalarına eskisinden çok daha güzel bir ev almışlar. kısa bir süre sonra evdeki fırının hatalı montajından dolayı anneleri zehirlenerek ölmüş. walt disney'in, hayatının sonuna dek bu konu hakkında en yakınlarıyla bile konuşmadığı söyleniyor.

Walt - Roy Disney

fakat tarihlere bakıldığında, bu trajedi yaşandığında bambi ve pinokyo'nun zaten yapım aşamasında olduğu, pamuk prenses'in ise çoktan yayınlanmış olduğu görülüyor. disney filmlerinin pek çoğunun önceden varolan hikayelerden uyarlandığı da göz önüne alınınca şu ortaya çıkıyor: genel olarak çocuk hikayelerindeki ana karakterlerin anne babaları yok.

sebebi de çok pratik aslında: çünkü çocuk filmleri büyümekle ilgili. ana karakterin sorumluluk alması, hata yapması, başarısızlığa uğraması, ders çıkarması, şanssızlıklar karşısında dik durmayı, vicdanlı olmayı öğrenmesi veya kendi gücünün farkına varması gerekiyor. 


disney'in birçok filminde prodüktörlük yapan don hahn'ın açıkladığı üzere, bir film ortalama 90 dakika olduğu için çocuğun tüm bunlara olabilecek en kısa zamanda imkan bulması lazım, bu da anca ebeveynlerinin olmaması ya da filmin başında ölmeleriyle mümkün oluyor. yani film yerine dizi çekiyor olsalar belki de ana karakterler analı babalı büyüyecek.

çok basit ve hatta içten içe bilinen bir sebep belki, ama ismini koymak ilginç oluyor.