Disney'in Anlatmadığı Ayrıntılarla: Pocahontas'ın Gerçek Hikayesi

90'lardaki iki Disney animasyonuyla ünü artan Pocahontas'ın gerçek hikayesi oldukça üzücü.
Disney'in Anlatmadığı Ayrıntılarla: Pocahontas'ın Gerçek Hikayesi

gerçek pocahontas, popüler kültürde tasvir edilen pocahontas gibi değildi. pocahontas'ın tarihi dramatizasyonları, aşırı basitleştirmeler ile doğrudan yalanlarla doludur ve bu sahtekarlıkların her biri, pocahontas'ın trajik gerçek yaşam öyküsüne katkıda bulunur.

pocahontas hakkındaki gerçek, popüler kültürde sunulan parlak ve neşeli, colors of the wind şarkısı söyleyip saçlarını rüzgarla dans ettiren versiyonundan çok uzak derecede daha üzücüdür. ingiliz yerleşimcilerle olan etkileşimi, o dönemden beklediğimiz şiddette ve önyargılı şekilde gerçekleşmişti. pocahontas'ın kendisi hala ilham verici ve önemli bir tarihsel figürdür ancak gerçek yaşam öyküsü farklı geçmişlere sahip kızılderililer arasındaki ortak durumlar hakkında iyi hissettiren bir hikaye değildir. bunun yerine, tam tersidir.

pocahontas'ın ingilizlerle olan etkileşimi, popüler kültürde bize yansıtılandan çok daha az arkadaşçaydı ve sömürgeciler ile yerli amerikalılar arasındaki gerçek ilişkinin net göstergesiydi. şef powhatan'dan memnun olmayan bir grup ingiliz yerleşimci, pocahontas'ı fidye için bir ingiliz gemisine kaçırmak adına pocahontas'ın kabilesine rakip bir yerli kabileye para ödemişti. bir gece ay ışığı altında gezen pocahontas'ı yakaladılar ve gemiye götürdüler. geminin kaptanı samuel argall, pocahontas'ın yakalanmasını emretti ve ardından bakır bir ibrikle yardım eden yerlilere ek ödeme yaptı. kızılderili grupları arasında çekişmeler vardı ve ingilizler de bunu bir silaha çevirmişti.

Şef Powhatan

pocahontas, bir nevi kraliyet ailesi üyesiydi. o dönem kuzey amerika'sında en büyük ittifaklardan biri olan, algonkince konuşan kabilelerin büyük ittifakının baş şefi powhatan'ın kızıydı. temsil ettiği bölge tsenacommacah olarak biliniyordu. bununla birlikte pocahontas'ın statüsünü paylaşan 26 erkek ve kız kardeşi vardı, bu yüzden şefin en sevdiği kızı olsa bile, tsenacommacah çevresinde olan tek kraliyet çocuğu değildi. kaldı ki şeflik makamı da babadan oğula/kıza şeklinde sürdürülmüyordu.

pocahontas, bu önemli tarihsel figürün bildiğimiz en yaygın isimdir ancak aslında sahip olduğu en az resmi isim olabilir. pocahontas ismi, onu şımarık çocuk kalıbına sokan sempatik ama aşağılayıcı bir takma addı. çocukluğunun çoğunda mataoka olarak biliniyordu ve daha sonra amonute adını aldı. hristiyanlığa geçtikten sonra ise rebecca adını aldı ve ölene dek bu adı taşıdı.


pocahontas hakkında en çok anlatılan hikaye gerçek bile olmayabilir. sözde, pocahontas ingiliz sömürgeci john smith'i babasının elinde idamdan kurtarmıştı ve sonra ikisi romantik bir ilişkiye başlamıştı. hikayeye göre ikisi arasındaki aşk jamestown'un avrupalı yerleşimcilerinin yerli amerikalılarla kısa bir süre için huzur içinde anlaşmasına yardımcı olmuştu.

ancak bazı tarihçiler smith'in gerçek bir idam tehlikesi altında olup olmadığına kanıt bulamazken, diğerleri bu görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini bile sorguluyor. john smith, bu hikaye sayesinde abartılı bir itibar kazandı ama pocahontas veya babasıyla olan bu durumun şimdiye kadar gerçekleştiğine dair doğrudan bir kanıt yoktur. çoğu kaynak, bu idam hikayesinin gerçekleştiği zamanda pocahontas'ın yaklaşık 11 yaşında olacağını gösteriyor ki bu da ikisi arasında oluşacak duygular için pocahontas'ın çok genç olduğunu gösterir.


john smith, pocahontas tarafından kurtarılması ya da onunla yaşadığı aşk hakkında 15 yıl kadar hiç yazmadı. dahası smith, pocahontas ile maceralarının gerçekleştiği söylenen süre boyunca seyir defterine bolca yazdı ancak pocahontas'tan hiç bahsetmedi. smith nihayet pocahontas hakkında yazmaya başladığında, pocahontas farklı bir ingilizle evlenmişti. pocahontas, eşi ile çapraz atlantik ziyaretleri sayesinde ingiltere'de zaten ünlüydü ve smith de bu ünden yararlanmak için pocahontas ile ilgili aşk hikayesini yazdı.

pocahontas 14 yaşında yetişkinliğe doğru ilerlerken evlilik çağı geldiğini düşünmeye başladı ve kendisi için özenli bir değişiklik sürecine girdi. şefin kızı olarak modaya yön verici olma gayretindeydi ve tek askılı bir geyik derisi elbise giydiği biliniyordu, bu da arkadaşları arasında moda oldu. ayrıca derisini geleneksel dövmelerle kaplattı. avrupa modasını oraya yerleşen ingilizlerden gören pocahontas, sonradan yerel avrupa modasına adapte olmak adına tıpkı onlar gibi giyinmeye başladı ve şapkalar takmaya başladı.


john smith ve pocahontas'ın herhangi bir romantik ilişkisi olsaydı bile birbirlerine hiçbir zaman evlilik bağı ile bağlanmamışlardır. pocahontas, hayatında iki kez evlenmişti. ilk eşi, 14 yaşındayken evlendiği kocoum olarak bilinen bir kızılderili savaşçıydı. kocoum hakkında çok az şey biliniyor ancak bir çeşit askeri lider olduğu düşünülüyor ve bazı kaynaklar tarafından kaptan olarak anılıyor. bir diğer kaynak da kocoum'un pocahontas'ın babasının korumalarından biri olduğunu ileri sürmektedir. siyasi durumu yüksek bir adamla evlenmemiş olması muhtemelen kocoum ile aşk için evlendiği anlamına geliyordu ancak evlilik görünüşe göre iyi geçmedi.

jamestown'da fidye için tutulurken, pocahontas'a avrupa gelenekleri, dili ve dini aşılandı. işkence başlangıçta gördü ve devamında büyük bir asimilasyon süreci başladı. baskılı eğitimi, pocahontas'ı ingiliz sömürgecilerinin yerli amerikalılarla müzakerelerde kullanması için uygun bir diplomat haline dönüştürdü. garip bir şekilde pocahontas babasına, kendi kaçırılmasıyla başlayan gergin süreci yatıştırmak için gönderildi. pocahontas, babasına ingilizlerden memnun olduğunu ve iki grup arasında daha fazla kan dökülmesini engellemek istediğini bildirdi ancak evine dönmekten ziyade onlarla birlikte kalarak bu barışı sağladı. halkının ölmesini istemiyordu ve ingiliz dayatması onu buna zorladı.

pocahontas'ın hikayesi, ingilizler için barışın ve yerlileri kendi dinlerine geçirmenin sembolü haline gelmiştir. ingiliz kültürüne asimilasyon, tüm kızılderili halkının hıristiyanlığa dönüştürülmesi ve gerekli olan her konuda kızılderililerin medenileştirilmesi esastı.

pocahontas aslında bir ingiliz ile arasındaki aşk sayesinde dünya çapında şöhret kazandı ancak bu adam john smith değildi. pocahontas esaret döneminde john rolfe adında zengin bir adamla tanıştı ve ikisi kısa süre sonra evlendi. rolfe tütün yetiştirmek için ailesiyle virginia'ya geliyordu ama karısını ve çocuğunu okyanustaki yolculukta kaybetti. ikisi sonunda 5 nisan 1614'te evlendi ve oğulları thomas yaklaşık bir yıl sonra doğdu. aile, rolfe'nin tütün çiftliğinde birkaç yıl yaşadı ve istikrarlı evlilikleri, sömürgeciler ve babasının halkı arasındaki sürdürülebilir barışın bir başka nedeniydi. bu kuzey amerika tarihinde kaydedilen ilk ırklararası evlilikti.

Evliliklerini anlatan bir resim.

birkaç yıllık evlilikten sonra, o zaman rebecca rolfe olarak bilinen pocahontas ve john rolfe 1616'da ingiltere'ye gitti. virginia'daki powhatan imparatorluğu'nun prensesi, çoğu kişide yoğun bir merak uyandırdı ancak ingiltere'deki hızlı turu sırasında nispeten iyi muamele gördü. oradayken, pocahontas bazı nüfuzlu kimselerin onur konuğu olarak oyunlara katıldı ve hatta kral ve kraliçeyle tanıştı. ayrıca john smith'e rastladı ancak onunla tek bir kelime bile konuşmadı.

1616'da ingiltere turundan sonra rebecca rolfe 1617'de kendi kıtasına dönmeye hazırlandı. ne yazık ki virginia'ya geri dönemeyecek ve aslında okyanusa bile ulaşamayacaktı. thames nehri'nden geçerken pocahontas, zatürre veya dizanteri olduğu düşünülen bir hastalığa yakalandı. o ve ailesi, pocahontas'ın 21 yaşında öleceği gravesend kasabasında karaya çıkarıldı ve öldükten sonra orada yakıldı. oğlu thomas da hastalanmıştı ve john rolfe, hasta olan oğlunu ingiltere'de iyileşmesi için bırakıp virginia'ya pocahontas olmadan döndü. kızının ölüm haberini alan şef powhatan da kısa süre sonra öldü ve pocahontas'ın sağladığı barış kısa süre sonra çözülmeye başladı.

annesi pocahontas'ın aksine thomas rolfe hastalığından kurtuldu. john rolfe ise 1622'de öldü ve thomas 1635'te virginia'ya döndü. powhatan imparatorluğu'nun halkı, thomas'ı büyükbabasının boş kalan liderlik rolü için düşünmese de, pocahontas'ın oğluna james nehri boyunca binlerce dönümlük arazi verdi. thomas, bu mirası yeni dünya'nın en zengin tütün çiftçisi olmak için kullanacaktı ve ayrıca pocahontas'ın kanının gelecek nesiller boyunca yaşayacağını garanti eden jane adında bir kızı olacaktı.

Tütünün, ABD'nin Kurulmasında Bayağı Bayağı Başrol Oynaması