Dizüstü Bilgisayarların Oyun Oynarken Isınmasına Çözüm Olacak Program

Dizüstü bilgisayarlarda oyun oynamak zaman zaman sıkıntılı bir hal alabiliyor. Bu konudaki en büyük sıkıntı da çoğu zaman bilgisayarın aşırı ısınması oluyor. İşte tam da bu noktada dertlere derman olabilecek bir program geliştirmişler.
Dizüstü Bilgisayarların Oyun Oynarken Isınmasına Çözüm Olacak Program
iStock

dizüstü bilgisayarların avantajları olduğu gibi, dezavantajları da vardır

özellikle oyun oynamak isteyenler için en büyük sorun ısınmadır. dizüstülerde soğutma çok önemli bir yere sahiptir ve neredeyse her firma soğutma için kendi sistemini geliştirmekte ve bu kaliteyi belirleyen en büyük faktörlerden biri olmaktadır. 

bahsedeceğim programı büyük ihtimalle çoğu insan bilmiyor ama ben yararlı bir araç olduğunu düşünüyorum. çünkü işlemciden az performans kaybıyla daha uzun süreli bir kullanım sunuyor. işlemciyi rahatlatıyor: intel extreme tuning utility

intel, bu program ile işlemcinize müdahale hakkı veriyor

ve siz işlemcinizin voltunu düşürerek sıcaklığa gözle görülür bir şekilde etki ediyorsunuz. bu işleme undervolting deniyor. performanstan ise farkında olamadığınız kadar bir düşüş yaşıyorsunuz. çünkü işlemci hızınız maksimum 3.80 ghz destek veriyor ise siz bunu volt düşürerek 3.70-3.60-3.50 ghz gibi değerlere düşürebiliyorsunuz. güçlü işlemciler zaten bu frekanslarda dahi ekran kartını besleyebilecek güce sahip olabiliyorlar. 

daha öncede sözlük'te de bahsedilmiş: undervolting

evet, nasıl yapıldığına gelirsek

programı açtığımızda şöyle bir ekran geliyor önümüze. bu ekran işlemcinin genel ekranı her şeyi görebilirsiniz buradan fakat bir şeylerle oynamayın derim ben. 


daha sonra yandan cache yazan yeri seçiyoruz. bu bölüm voltaj ayarları bölümü. burada değişecek yer 0.000v yazan yer. 


evet şimdi işlemcinizin modeline göre size ne kadar değiştirmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. 

işlemcinizin son hanesi "u" ile bitiyorsa "-0.050v"
son hanesi "hq" ise "-0.100v" örnek: (intel core i7 7700hq)
eğer "h" ile bitiyorsa "-0.110v" örnek: (intel core i5 8300h)

evet, üstteki işlemci modellerine göre voltu düşürebilirsiniz. daha kapsamlı bir sonuç için işlemcinizin modelini undervolting diyerek yazıp bakabilirsiniz. ben i7 7700hq kullanıyorum ve "-0.115v" değerinde çok güzel sonuçlar aldım. işlemden sonra sağ alttan apply ile onaylayıp stress testine sokun. stress testini 15 dakikaya ayarlayıp şu şekilde * testi başlatın.
bilgisayar mavi ekran verip kapanıyorsa volt değeri gereğinden fazla düşmüştür. -0.125v yaptıysanız -0.115v ile deneyin. kendiniz bulun bu değeri. ve sıcaklık testlerine bakın oyunlarda. 

stress testini geçtiyse eğer sağ alttan save yapın bu şekilde pc her açıldığında yeniden ayarlamak zorunda kalmazsınız. herhangi bir sorun olursa "0.000v" değerine getirip apply deyin. umarım işinize yarar.

kaynak videosu için şuradan

Yıllarını Oyun Oynamaya Harcamış Birinden Oyun Bilgisayarı Alacaklara Tavsiyeler