Doğada Mahsur Kalındığında Rastgele Bir Sudan Temiz Su Yaratma Yöntemi

Kamp yaparken veya doğada kaybolma durumunda epey ihtiyacınız olacak temiz suya nasıl ulaşabilirsiniz? Sözlük yazarı "zagalar", oldukça işe yarar bir yöntemden bahsetmiş.
Doğada Mahsur Kalındığında Rastgele Bir Sudan Temiz Su Yaratma Yöntemi
iStock

diyelim ki bir şekilde doğada mahsur kaldınız. bir su birikintisiyle karşılaştınız ve ateş yakacak durumda değilsiniz. peki ne yapmanız lazım? ilk önce bir pet şişe bulun(bu kadar çevre kirliliğinde muhakkak bulursunuz.)

1- bulduğunuz pet şişenin tabanını kesin ve kapağına bir delik açın kapak kısmına bir kumaş parçası geçirip kapağı kapatın(bu tamamiyle hayal gününüze kalmış çorap olur tişört olur...)

2- kapağı kapattıktan sonra pet şişenin arkasından ilk ince partiküller olmak kaydı ile git gide kalınlaşan ya da büyüyen partiküller yerleştirin(ilk sıranın kömür ve ya bu şekilde karbon ihtiva eden şeyler koymanız tavsiye ederim. nedeni ise ağır metallerin tutulumu.)

3- aldığınız suyu pet şişenin arkasından dökün, su bu partiküller arasından süzülerek ve temizlenerek akacak. artık bir içme suyunuz oldu. 

eğer pet şişe bulamazsanız bir tişörtle de aynı şeyi yapabilirsiniz.

tıpkı bunun gibi:

ya da bunun gibi:

bu da video:


bir başka yöntemde şu şekilde:


son söz: likya yolu yürüyüşü sırasında denemiştim. suyumuz az kalmıştı bir sarnıç bulmuştuk buradaki suya ihtiyacımız vardı. neden ateş yakmadınız derseniz bunu için ekstra uğraş gerektiriyordu, bir de denemek istedik ve gayet başarılı yöntem. tek bir sorun var o da suyun kokusunu gideremiyorsunuz, haberiniz olsun.

Soğuk Havalarda Yapılan Kamp Benzeri Aktivitelerde Hipotermi Tehlikesine Karşı Basit Bir Önlem