Doğada Neler Yaşandığının En Aksiyonlu Kanıtlarından Biri: Sudan Çıkıp Timsah Avlayan Jaguar

Doğanın ne denli büyülü olduğunu burada tekrar tekrar anlatmamıza pek de gerek yok, bazı belgeseller ve fotoğraflar var ki bunu çok iyi idrak etmemizi her seferinde sağlayabiliyor. Bir jaguarın timsah yakaladığı heyecanlı video da bunlardan biri.Sözlük yazarları avı eğlenceli bir şekilde yorumlamış

jaguar aleminin sat komandosu. resmen askeri operasyon yaptı hayvan, hayran kaldım.

sparta'yı sparta'da yenmiştir.
karısı çanta ya da çizme istemiş olabilir, bilemedim.

son dönemdeki bonzai furyasına katılmış olan jaguardır.

muhteşem bir deplasman galibiyeti alan jaguar.

Bir diğer Sözlük yazarı "unclesam" de olayı teknik açıdan detaylı bir şekilde incelemiş

diğer büyük kedilerle karıştırıldığı için yaptığı iş büyük şaşkınlıkla karşılanan jaguar.

jaguarlar dört büyük kediden biridir ancak karakteristik özellikleri ile diğer kedilerden çok farklıdır. öncelikle avını uzun veya kısa mesafeden kovalamaz. çok sık yağmur ormanlarında yaşamasından ve üstün kamuflaj yeteneğinden ötürü pusuya yatar ve tek sıçramayla avını yakalar. zaten jaguar kelime anlamı itibariyle avını tek sıçramayla yakalayan demektir.

Nil timsahı

ayrıca büyük küçük fark etmeksizin diğer kedilerin hiçbiri gibi avının boğazına da sarılmaz. jaguar tüm hayvanlar arasında, kafatası büyüklüğüne oranla en yüksek güç uygulayabilen ikinci hayvandır (birincisi benekli sırtlandır). bu yeteneğinden faydalanarak avının kulaklarının hemen üzerinden ısırarak kafa tasını kırar.

son olarak, o gördüğünüz timsah, belgesellerde izlediğiniz nil timsahı değildir. zaten nil timsahı jaguarın yaşadığı coğrafya olan amerika'da da bulunmaz. o gördüğünüz caiman'dir. ağırlığı ortalama 70 kg olup, ağırlığı 140 kg'ye çıkabilen jaguar için standart avlardan biridir.

Caiman timsahı

avlanma sahnesi değerli ve ender görülen bir sahnedir çünkü jaguar çok iyi kamufle olan bir kedi olduğundan ve yaşadığı ormanlarda çok sık bir bitki örtüsü olduğundan, jaguar avına ender rastlanmaktadır. bu yüzden aslanlar, çitalar veya leoparlar gibi yüzlerce belgeseli bulunmaz. ana konusu jaguar olan zannedersem 4 belgesel var. bu da o belgesellerden biri olan 'der jaguar - das phantom des dschungels' belgeselinden bir kesittir.

Videonun daha uzun metrajlı ve geniş açılı versiyonunu merak edenleri böyle alalım