Doğan Her İnsan Yavrusu Neden Aslında Prematüredir?

Doğadaki diğer hayvanların yavrularının doğumlarıyla, insanınkini kıyasladığımızda, insan bebekler gerçekten çok aciz. Peki neden? İşte konunun kısaca bilimsel açıklaması.
Doğan Her İnsan Yavrusu Neden Aslında Prematüredir?

milyonlarca yıl önce atalarımız hem dik yürüyelim, hem de beynimiz büyük olsun deyince, çanak şeklindeki leğen kemiklerimiz evrilmeye başladı. çanak şekilli leğen kemiği, homo erectus'lar yürüme yeteneklerini geliştirdiklerinden beri bizim bir parçamız. 


bu leğen kemiğinin de en büyük dezavantajı doğum kanalını ciddi ölçüde daraltması. evrimsel sürecin büyük beyinli insan yavrularının daralan doğum kanalından geçebilmesi için bulduğu çözüm, bebeğin anne karnında geçirdiği sürenin kısalması oldu.


ama bu daralmanın ve kısalan sürenin de bir bedeli vardı: vaktinden önce doğan, beyni tam gelişmemiş, savunmasız ve bakıma muhtaç bir bebek. annesinin karnında 21 ay geçiren maymun ve insansı maymun türleri doğduktan sonra en çok birkaç gün içinde kendini toparlarken, annesinin karnında (en fazla) 9 ay geçiren insan yavrusunun bu duruma gelmesi 12 ay sürüyor.