Doğum Yaptığı Video, Yıllardır Kamu Spotu Olarak Seyredilen Siyasetçi: Gudrun Schyman

İsveç Sol Partisi'nin ve sonradan da Feminist İnsiyatif'in başkanı Schyman'ın mevzusu, İsveç'teki sosyal gelişmişlik düzeyinin en çarpıcı örneklerinden.
Doğum Yaptığı Video, Yıllardır Kamu Spotu Olarak Seyredilen Siyasetçi: Gudrun Schyman

isveç’in sosyal gelişmişlik ve bireye verilen değer olarak dünyada nasıl bir noktada olduğunu en net anlayabileceğimiz örneği bilmiyorum, buraya anlayamayacağımız örneği vermeye geldim. en azından benim kafam bunu almakta zorlanıyor. 10 senedir isveç'te yaşadığımı, asimilenin kıralını olup, ılık götlü sjw isveç köpeği olarak etiketlendiğimi belirteyim de oradan hesap yapın.

isveç’te doğum yapacaklara birkaç hafta öncesinde izletilen, 55 dakikalık, 1979 yapımı bir video var. adı födelsen (doğum). bu videoda bir kadını hastanede doğumdan birkaç saat öncesinden itibaren izlemeye başlıyoruz. annenin ve babanın geçirdiği süreç, doktorla olan iletişim, rahim ağzının saat saat açılması, sancılar ve finalde doğumun kendisi. anne-babayı sürece ve vücutta olacak değişimlere hazırlamak amacıyla çekilmiş. doğal olarak da ciddi kısmı bir kadının bacak arasında geçiyor. izlemesi pek kolay değil, ben de bu yazı öncesi bakayım dedim ama izleyemedim. ileride çocuğum olursa mecburen izleyeceğim diyerek kenara salladım.

Födelsen (1979)


şimdi esas konuya gelelim

bu doğal doğum süreci filme çekilen ve en mahremini paylaşmayı kabul eden kadının adı gudrun schyman. herhangi birinden bahsetmiyoruz. bu filmi çektikten 14 yıl sonra 1993’te sosyalist sol partinin (vansterpartiet) başına geçiyor. geldiğinde %6 oy oranına sahip olan parti, schyman liderliğinde tarihinin en yüksek rakamına, %12'ye yükseliyor. 2003’te partiden ayrılarak feminist parti’yi (fi) kuruyor. günümüzde hala bu partinin sözcülüğünü sürdürmekte ve födelsen filmi hala çocuk bekleyen ebeveynlere seyrettirilmekte.

burada sosyal gelişmişlikten kastımın, ne kadar sıradışı olsa da, kadının hayatı/kariyeri olmadığının altını çizmek istiyorum. evet meral akşener, canan kaftancıoğlu, angela merkel, hillary clinton'a bunu uyarlamayı düşünmeye başlayamıyorum bile. lakin buradaki daha şaşırtıcı detay bu ülkeyi yıllarca yönetmiş gelenekselci moderaterna partisinin, ülkenin hıristiyanının, hıristiyan demokratının, hatta yehova şahidinin, sayıca azımsanmayacak islamcı göçmeninin, neo nazi ırkçısının dahi bu konuda ağzını açıp 1 kelime etmemiş olmasıdır. evet, ülkeyi kasıp kavuran en hararetli tartışmalarda dahi.

isveç, dünyada sosyal gelişimin tepesindeyse gudrun schyman bu filmi çekebildiği için değil, bunu yapıp politikanın en önemli figürlerinden biri olabildiği için dahi değil, bunun ülkedeni en sağ, en gelenekselci insan tarafından dahi doğal karşılanması nedeniyledir. en azından bu bireysel alanı ona bırakacak bana malum başka bir toplum bulunmuyor.