Doğumda Karışınca Bambaşka Hayatlar Yaşayarak Farklılaşan Tek Yumurta İkizleri

Kolombiya Bogota'da ikiz doğuran iki anne bebeklerini karıştırmış. Farkında olmadan ikizlerden birer tane alan annelerin çocuklarının dördü de erkek. Genelde tek yumurta ikizleri hem genetik yapılarının aynı olması hem de bir arada olduklarında neredeyse aynı olurlar. Fakat ayrı yerlerde bambaşka hayatlar yaşayan bu ikizler yıllar sonra birbirinden çok farklı şekilde bir araya geliyor.

bogota'da böyle bir olay olmuş yıllar önce. ikiz doğuran iki annenin bebekleri bir şekilde karışmış. farkında olmadan ikizlerden birer tane almışlar. çocukların dördü de erkek.

sosyal statüleri ve ekonomik durumları farklı bu ailelerde çocuklar büyümüşler ve ancak 26 yaşında ikizler kardeşlerini bulabilmişler. ikizlerden biri kasap, diğeri muhasebeci. diğer ikizler ise kasap ve mühendis.

Jorge - Mühendis
William - Kasap

kasap olanlar zorlu hayat geçirmişler. muhasebeci ve mühendis olanlarsa daha çok dirsek çürütmüşler. tek yumurta ikizleri olsalar da, genetik olarak aynı olsalar da ikizler tıpkısının aynısı değiller. birisinin et dövmekten elleri kocaman olmuş, kopyası olanınsa daha iyi beslendiği için boyu daha çok uzamış. diğer ikizlerin durumu daha vahim. 12 yaşında okuldan alınan ve kasap yapılan kardeş, okumak için hayat boyu uğraş vermek zorunda kalmış. biliyor ki eğer karışmasalardı ve biyolojik ailesiyle büyüseydi mühendis kardeşi gibi hiç zorlanmadan okumuş olacaktı. doğarken lotoyu tutturup bileti kaybetmek gibi.

Carlos - Muhasabeci /  Wilbur - Kasap

imgur.com

farklı hayatlarının farklı yansımalarını fotoğraflarda görmek mümkün.

Kaynak: New York Times Stefan Ruiz

mühendisin aynı yumurtadan kardeşi çocukluğu zor da geçse okumak için uğraşmış. diğer kasap kardeşin kendisiyle aynı zorlukları yaşamadığı yumurta kardeşi ise muhasebeci olmuş. kariyer seçimleri bile enteresan.

uzun ama hayli merak uyandırıcı hikayeleri:

http://www.nytimes.com/…-up-brothers-of-bogota.html