Doktorların Tehdit Edilme Nedenlerinden Biri Olan Bağımlılık Yapan İlaç: Lyrica

Epilepsi, yaygın anksiyete bozukluğu ve nöropatik ağrı için kullanılan Lyrica adlı ilaç, güçlü etkileri nedeniyle bazı kesimler tarafından uyuşturucu niyetine de kullanılıyor ve çeteler tarafından ticareti yapılıyor.
Doktorların Tehdit Edilme Nedenlerinden Biri Olan Bağımlılık Yapan İlaç: Lyrica

Nedir bu ilaç?

pregabalin hammaddeli bir ilaç lyrica. epilepsi, yaygın anksiyete bozukluğu, nöropatik ağrıda kullanılır. uzman hekim kaşesi gerekir. yeşil reçeteye tabidir. piyasada 75 mg ve 150 mg'lik formları bulunmaktadır.

genellikle şiddetli ağrılarla kullanılmaktadır. benim gibi ilaç direnci olan birini 37.5 mg'si alt üst etmeye yetmiştir. bağımlılık potansiyeli yüksektir. hapishanelerde müptelası çoktur.

Etkisi ve bağımlılığı nasıl?

görüp görülebilecek en tehlikeli ilaçlardan biridir lyrica. diğerleri (adı çıkmış antidepresanlar) bunun yanında masum yavrucaklar sayılır desek anlayan anlar. lyrica bağımlılık yapar ve bağımlılığı aşırı tehlikelidir. kurtulması çok zordur. sakın sakın hayatınıza sokmayın.

ilk denemenizde kafası 1,5-2 saat sonra gelir. (300 mg doz) dizginlenemez bir coşku durumu olur, kendinizi çok güçlü  çok sosyal hissedersiniz. ancak konuşmalarınızı tartamazsınız, konudan konuya atlarsınız, aşırı unutkan olursunuz . cüzdanınızı, telefonunuzu hep bir yerlerde bırakırsınız. başladığınız cümleyi bir yerlere bağlayamazsınız. evinizin adresi, çarşambadan sonra gelen günün adı, pilavın neyden yapıldığı, annenizin kızlık soyadı, trt'nin açılımı vs. hiçbiri o an aklınıza gelmeyebilir.

devletin kenevire dönük baskısından ötürü üflenti tayfa, ot bulamayınca yokluktan bu lyrica işine bir şekilde girer. evvela onlardan duyarsınız bu ilacı. "zararsız , pfiizer'in ürünü, hakiki alman mucizesi " diye sizi kafakola almaya çalışabilirler. maksatları daha çok adam toplamaktır, kendine bağlı müşteriler. aynen eroinde olduğu gibi.çok gördük bunlardan.

ilaca alıştıkça kafa yapmamaya başlar. dozaj gittikçe artar. günde 10 taneye kadar çıkar. belki de daha fazlasına. ve gitgide adama kafayı yedirtir. içmediğiniz günler feci bi atalet, depresyon hali peydahlanır.

bu lyrica denen ocağı yıkılasıcasının çok değil birkaç ayda nice insanı müptelâ-müptezel kategorisine taşıyıp hayatını ne hale getirdiğine gözlerimle şahit oldum. insanı şizofreniyle (en azından çift kişilik sahibisiniz artık sayın bağımlı, siz beni ayıkıyorsunuz) aynı yatağa sokuyor. 

buna bulaşmış olan yahut denemeyi düşünenlere eski bir mağdur olarak soruyorum: cidden hayatınız bu kadar ucuz mu? sonu yok bu kimyasalın. bonzai nasıl tek seferde yutarsa adamı, bu lyrica yavaş yavaş bayıltır. çok şiddetli bağımlılık içerir .

Hastaneler?

hastanelerin baş belasıdır bu lyrica. bir doktorun en çok tehdit edilme sebeplerinden biridir. hastane koridorları eli bıçaklı lyrica bağımlıları ile dolu. acil çözüm gerektiren bir mesele. kolluk kuvvetleri ise bakmakla yetiniyor. alıp götürseler de serbest bırakılıyor. 

yakın zamanda bir doktorun öldürüldüğü haberini duyarsak altından bir lyrica bağımlısı çıkma ihtimali çok yüksek.

Hastalığı için kullanan bir Ekşi Sözlük yazarı anlatıyor

zorunda olmadığınız sürece kullanmayın kullandırmayınız. 4 yıl sonra yine fibromiyalji ağrılarıma istinaden verildi. ama hikaye ondan sonra başladı. başlarda düşük mg'lerle bile kafa yapmasına rağmen 300 mg'ye kadar yükseltmem söylendi. 1 aylık zamana kadar kafam dahil her şey güzeldi, ta ki araya başka hastalıklar girip 4 gün bırakmak zorunda kalana kadar. resmen yoksunluk belirtilerinin dibini yaşadım; titremeler, yerinde duramama, beyninde yanma ve patlayacakmış hissi. korkunçtu. sonrasında her ne kadar 150 mg'lik dozla devam etsem de yoksunluğu beynimdeki hormonları etkilemiş ve anksiyetemi hortlartmıştı. sanki fibromiyalji yetmezmiş gibi bide anksiyete tedavisi çıktı başıma. ben ettim, siz etmeyin kendinize.

ayrıca, doktorların dediğine göre de ağrıları beyini uyuşturarak kesiyormuş. aman dikkat. ben yandım siz yanmayın!