Dokunduğumuz Birçok Yerin Dışkıyla Kaplı Olduğu Gerçeği

Her ne kadar gözümüzle göremesek de etraf sanıldığından daha pis. Bu konuyla ilgili Londra Metropolitan Üniversitesi, tat kaçırıcı bir araştırma yapmış.
Dokunduğumuz Birçok Yerin Dışkıyla Kaplı Olduğu Gerçeği

londra metropolitan üniversitesi, 2018 yılında sekiz mcdonald's şubesinin self servis ekranından svap (sürüntü) örneği almış ve örneklerin tamamında dışkı bakterisi tespit etmiştir.

bunun sebebi ise restoranın kirli olması değil, müşterilerin kirli olmasıdır. bir insanın anüs bölgesinde herhangi bir zamanda 0.1 gram dışkı bulunmaktadır. (rim job yapmayı sevenlere selam olsun.) bu dışkı; kıyafetlerimize, kıyafetlerden ellerimize ve dokunduğumuz her yere yayılır.

evinizin banyosunu istediğiniz kadar temizleseniz de sifonu her çektiğimizde dışkı içerisindeki bakteriler havaya karışır ve iki saate kadar da havada asılı kalır. diş fırçanıza, kıyafetlerinize, yüzünüzü kuruladığınız havluya, hatta nefes alırken ciğerlerinize kadar yayılırlar.


kapı kolu, para, televizyon kumandası, klavye, asansör düğmesi, otobüs korkuluğu ve dokunduğunuz her yerde sizin ya da bir başkasının dışkısının tespit edilmesi mümkündür. bu durum her zaman böyleydi ancak 20. yüzyıla gelene kadar bunu tespit edebilecek teknoloji mevcut değildi. bağışıklık sisteminiz sağlam olduğu sürece bu bakteriler size zarar veremezler.

bir de ek bilgi verelim:

dünyayı boka buladığımız yetmiyormuş gibi ay'da da insan dışkısı bulunur. apollo görevi ile aya giden astronotlar aldıkları örnekleri dünyaya getirebilmek için gereksiz birtakım şeyleri ay yüzeyinde bırakarak ağırlık azaltmışlardır.

96 poşet insan atığı (dışkı, idrar ve kusmuk) ile birlikte iki golf topu, 12 kamera, 12 çift bot, altın kaplama bir teleskop ay yüzeyine terk edilmiştir.

kaynak: 1 - 2