Dolar Dün Gece Neden Bir anda 6.38 Seviyelerini Gördü?

Amerikan doları dün gece 01.29 sularında Türk lirası karşısında 6.38'lere kadar çıktı. Sonrasında ise tekrar düşüşe geçen ve pazartesi sabah 9.30 itibarıyla 5.82 dolaylarında seyreden dolarda dün gece neden öyle bir dalgalanma yaşandı?
Dolar Dün Gece Neden Bir anda 6.38 Seviyelerini Gördü?
iStock

abd-çin ticaret savaşları'nda trump'ın çin'e ekstra vergiler koyması, g7 zirvesi'nde de ticaret savaşı'nı körükleyecek açıklamalar yapması ile amerikan borsaları tsi 01.00'de %1 ekside açıldı. 

japon yeni, amerikan dolarına karşı değer kazandı ve çin yuanı, tarihinin en düşük seviyesini (7.18) görmesiyle birlikte muhtemelen japon ev kadınlarının tl satması ve/veya çin yuanı değer kaybederken gelişmekte olan ülkelerden para çıkışının yaşanması ve bizim para birimimizin de çok kırılgan olması sebebiyle türk lirası, 'flash crash' yaşamış oldu. 

ocak ayının başındaki hareketin hemen hemen aynısı.

ekonomi yazarı uğur gürses de şu şekilde açıklamış durumu:

1. trump'ın ticaret savaşına yeni bir basamak eklemesi bugün dolar/yuan kurunun 7.18'e fırlamasına neden oldu. tüm gelişen ülke paralarına ilave baskı demek bu.

2. kimi panik yatırımcılar tl'ye karşı dolar alınca, kuru yukarı ittiler. sığ piyasada kur, daha önce zararı sınırlamak için "stop loss" siparişi bırakılan seviyelere deyince kur daha da sıçradı. daha yukarı seviyelerdeki "stop-loss" noktaları mayın gibi patlamaya başladı ve

3. kur 6 seviyesini de aşıp 6.3370'e kadar vurdu. sonra da bu köpük söndü. ama trump-yuan döngüsü devam ettikçe kur çok dalgalanacak. buna hazırlıklı olmak gerekiyor.

4. peki neden bunlar neden tl'nin başına geliyor? hala en kırılgan para olarak görüldüğü için. o yüzden tl'nin "koruma kalkanı" olan faizin düşürülmesi-düşürme baskısı bu kırılganlığı besliyor.

kaynak: twitter

Dolar Neden Yükselir, Neden Düşer?

2002'den Bugüne Örneklerle: En İyi Yatırım Aracı Nedir?