Dolar Neden Yeniden 3.80 Seviyelerine Dayandı?

Bir süredir normal seyreden dolar, yeniden 3.80'in üstlerini görmeye başladı.
Dolar Neden Yeniden 3.80 Seviyelerine Dayandı?
iStock

bankalar kurumlara yatırım yapsınlar diye verdikleri kredileri geri alamıyorlar. ödemeler sıklıkla aksamaya başladı. birçok kurumun kara listeye düşmesi an meselesi! bankacılık kurulu her hafta düzenli, bu konuda devlete dert yanan mesajlar paylaşıyorlar.

piyasada para akışı tıkandı. çek ve senet sistemi çoktan iflas etti. esnaf zaten öldü! ama bu ak parti zamanında yükselişe geçen ve ekonomik olarak rahatlamaya giren firmalar da işler durma noktasında!

çok değil bundan 2 yıl önce kredi derecelendirme kuruluşları türkiye'ye ekonomik puanlama da methiye dizerken, yunanistanla taşak geçiyorlardı

adamlar ülke puanın da b eksilerde gezerken, yunanistan da her evi önündeki kapıya yemek su koyuyorlar diye gülüyordunuz! çünkü alman şansölyesi sırtını dönmüştü, fransızlar ingilizlerin eu sisteminden çıkışından dolayı kafaları karışık olduğu için, yunanların suratına bakmıyordu! yunanistan'ın tek geliri turizmdi ama o da suriyeli kaçaklar yüzünden risk altındaydı. o zaman bir karar verilmesi istendi. bir feda programı! dediler ki, biz kendimiz ayaklarımızın üzerine kalkarız! ama önce ülkemizdeki suriyeli sorunu çözülsün. bize milyon euro kredi vereceğinize, o parayı türkiye'ye verin adamlar onlarda kalsın, bizim sahilleri bu adamlardan temizleyin! bize zaten gelecek turistler ile biz kısa orta vadede ayağa kalkarız! ve gerçekten de başarılı da oldular. şu anda programın gerisindeler ama türkiye'deki karışık durumdan daha iyi vaziyetteler!

bu sıralarda türkler, katar'dan gelen sıcak paranın akışıyla, ileride amerika'nın sıcak bölge ilan ettiği ve parçalanma emrini verdiği, suudların birbirine gireceklerini tahmin edip, paranın yönetimini ne olur ne olmaz diye türklere emanet edip, gayri menkul piyasalarında kullandırdılar

aylar öncede bu konuda yazım oldu. hatta bu para transferlerine aracı olan kurum hk-shangai ingiliz ortaklığı bankasıdır. bu yüzden de amerikanın çok sıkı izlediği kolpacı bankadır dedim! ufak parası olan emniyete alsın, orada yatırım düşünmeyin dedim! hatta amerikada iplerini çektiler milyar dollarlık cezalar yağdırdılar! ileride kapanırsa açıkta kalırsınız diye! benimki tamamen şahsi bir görüş ve ufak ekonomi peşindeki yatırımcıyı koruma telaşı! yoksa skimde değil! bankanın benim reklamımdan batıp batmayacağı!

sonra araplara, o yüzden trabzonda, bodrumda büyük yangınlar sebebiyle o evler yapıldı. evlerin üzerine arapça reklamlar asıldı. oradan uçakları ile gelen kralları helikopterler ile kendi yaşam alanlarını beğenip, yerel yönetimlere emirlerle o bölgelerde yer açtırdılar. uzaktan söyledik mi ? yazdık mı? hacı-hocacı veya chp kafasındaki atatürkçü oluyoruz. yani hiç mi bir partiye inanmamış, derneğe, hacının hocanın kölesi olup, emir almadan gördüğümüzü de mi yazamayacağız?

yatırımcı sen ben gibi değildir. o her gün her saat hareketleri izler!

saatlik değişimlerde oturup rapor çıkarır, alır bakar! tak dollardaki boşluğu görür orada bekler, akşam olur çıkar elinden, kağıda yönelir!

dollar şubatta 5 lira olur! ama türkiye'deki kaos yeni başlıyor. şu sıralar özellikle para piyasalarına yön veren ülkeler ingiltere ve amerika'nın türkiye'ye karşı direnişini kıracak hamlelere ihtiyacı olduğu kesin! ilk yapacakları şey ülke içindeki gerginliği arttırıp insanlara bir koca açık cezaevi hissi yaratabilmek için vize engelleri ile başlayacaklar. sonra da para piyasalarında borsada sert hareketler yapıp, oradan kaçanların dollar almasıyla doları şubatta cebinize 5 liradan koyabileceğinizi öngörüyor ve yazıyorum. bazen öngörüp, yazmadığım şeyler oluyor. emin olamadığım, okuduğumda aklımı kesmeyen hiçbir kaos haberini dile getirmem. benimle gelir!

ikinci büyük sıkıntı da şu anda başlayan son 2 senedir ülkedeki beyaz yakalıların ülke geleceğinden korktuğu için ülke fark etmeksizin kaçması!

ülkeden kaçış ve ülkedeki paranın batıya akması durdurulamazsa, ülkenin ilerideki 5 senede hali cidden harap! bu konuda ister eknomist olun ister insan kaynakları uzmanı! kim olursanız olur. diyeceğim o ki ileride bu ülkeden kaçış ve batının iyi adamları kriz ile korkutup, ülkeden kaçırması sonucunda ülke koca bir çöplüğe dönecektir.