Donald Trump Hakkında Gündem Olan "Görevden Alma" İddialarının Aslı Var mı?

Son günlerde yurt dışı gezilerine başlamasıyla gündem olan Donald Trump hakkında "görevden alınma ihtimali var" iddiaları medyada kendine epey geniş yer buluyor. Peki bu iddialar nereden çıktı? Gerçekten böyle bir şey olabilir mi? Sözlük yazarlarından öğreniyoruz.
Donald Trump Hakkında Gündem Olan "Görevden Alma" İddialarının Aslı Var mı?
DHA


özet geçeyim:

trump fbi başkanı james comey'i yemeğe çağırıyor. yemeğin sonuna doğru "comey hariç herkes çıksın" diyor. session falan kimse kalmıyor. sonra flynn iyi adam bırak bu işin peşini diyor.

white house şimdi bu notları görmek istiyor. o yemekte ki herkese tek tek soracaklar. sizin dışarı çıkmanızı istedi mi?

ardından comey'i kovuyor. beyaz saray adalet bakanlığın önerisi diye ortamı yumuşatıyor. ama bu salak "hayır ben ne olursa olsun atacaktım" diyor.

aslında ortamda herhangi bir skandalı örtbas edebilecek yetenekte orospu çocuklarından oluşmuş bir ekip var. ama şansımıza trump tam bi salak. göt kalkıklığı, ego artı bunaklığı yüzünden savunulamaz duruma düşürüyor kendisini.

bunca saçma hareketten sonra üzerine özel soruşturmacı salınca ağlamaya başladı.

bu gerizekalı ırkçı redneck ekibine böyle salak bir adam önderlik ettiği için çok şanslıyız.

James Comey


bu son olayın çok sakat tarafı var.

1. trump ve tayfası bu olaydan sonra kaç gündür kafamızı siktiler: "bize rapor geldi, rapora göre kovdu trump" falan diye. burda açık açık "rusya davasında beni çok sıkıştırıyordu, o yüzden kovdum" diyor. yani tv mülakatından sonra yine trump kabul ediyor ki "comey rusya soruşturmasında trump'ı sıkıştırdığı için kovuldu". halbuki trump daha dün yine inkar etmiş, "rapor geldi yav, ona göre kovdum" demişti.

2. trump köpekleri, en başta spicer, "rusya soruşturmasının ne alakası var comey ile? soruşturma tabi ki aynı hızla devam edecek" deyip duruyordu. demek ki alakası varmış. trump açık açık "rusya davasında beni çok sıkıştırdı, o yüzden kovdum" diyor, bu argüman da artık çöplükte.

3. trump dedi ki ruslarla toplantıdan sonra "isis'ten başka hiçbir konu hakkında konuşmadık". yine bir daha şahit oluyoruz ki, trump bize yalan söylemiş.

4. fbi başkanı görevi yapmış bir adama "nutjob (çatlak)" demek resmi kayıtlarda, büyük densizlik.

5. herşeyi geçtim, bunu seçimlerde kendisine yardım eden ruslara söylüyor yahu. yuh artık. "trump ruslarla koordine bir şekilde vatana ihanet etti mi?" sorusunu araştıran fbi başkanını kovacaksın, ertesi günü "çatlağı kovdum, çok sıkıştırdıydı beni" falan diyeceksin ruslara. yok artık yahu, yuh.


impeach iddiaları dolanıyor trump hakkında.

impeach görevden alma değil, görevden almak/kaldırmak için suçlama yapma. suç işlediği iddia edilen/inanılan ofis yetkili veya yetkililerine resmi olarak suçlama yapılması yani.

öncelikle, justice department ya da bağımsız konsey suçlamaları araştırıp house judiciary committee'e sunar. hjc kanıtları gözden geçirip articles of impeachment oylar. sonra house of representatives'e gider. burda çoğunluk sağlanırsa başkan'ın suçlu olduğuna hükmedilir. bu hüküm senato'ya gider.

senato suçlamalar ve hüküm üstünden ''başkan'ı mahkum edelim mi?'' sorusunu oylar.

burda house judiciary committee savcı görevi görür, delil sunar. başkan kendini savunabilir, isterse avukat da tutabilir. senato juri olur, supreme court başsavcısı yargıç görevi görür. senato'nun 3'te 2'si evet derse başkan mahkum edilir. sonrasında görevden kaldırma olur. bu oran sağlanmazsa başkan görevine devam eder.

impeachment 3 şekilde olur: treason, bribery, other high crimes and misdemeanors.

articles of impeachment: perjury, obstruction of justice, abuse of power.

house tarihinde bribery ve treason ile suçlanan olmamış. treason'a en yaklaşan isim
civil war zamanı bir federal yargıçmış. kalan herkes ise, bu 3 article'ı da kapsayan high crimes and misdemeanors ile.

clinton'ı suçlayacak 11 article bulunmuş ama house judiciary committee 2'sini seçip oylamış.

bunlar: perjury and false and misleading testimony and statements under oath before a federal grand jury

engaging in a course of conduct or scheme to delay and obstruct justice

ABD Temsilciler Meclisi

özetle; başkan, başkan yardımcısı ya da diğer yetkililer bir veya birden fazla madde ile suçlanır. mahkumiyet kararını senato'nun 3'te 2'si verir.

trump'ın görevden alınması için ben de çok hevesliyim ama öyle heyecanlandığınız gibi, basit ve yarın olacak bir şey değil bu süreç. öncelikle cumhuriyetçilerin trump'tan desteğini çekmesi elzem.

obstruction of justice diyoruz mesela suçlama olarak. peki bunu dememize sebep, o memo'yu yazan james comey düşünmedi mi bunu? comey, trump'ın adaleti engellediğini hissetseydi; a.general'a gidip resmi soruşturma açılmasını sağlayabilirdi. hissetmediği/emin olmadığı için mi gitmedi, trump'ın kendisini daha ne kadar rahatsız edeceğini görmek için mi, yoksa muhattabı sessions olacağı için mi?

bu yüzden comey'nin kamuya açık ifadesi çok önemli. söyledikleri ile cumhuriyetçilerin taraf değiştirmesine de sebep olabilir, daha çok kenetlenmelerine de. hele 'adaletin engellenmesi durumu henüz söz konusu değildi' vb. bir şey söylerse, obs. of justice suçlaması gündemden kalkar ve rusya soruşturmasından sızan/sızdıralanlardan bir suçlama çıkması beklenir.
tabii, rusya soruşturmasının selameti için mueller, comey'nin ifade vermesini istemezse hiçbir şey duymama ihtimalimiz de var.

trump elbette gidecek, ama ortalığı ayağa kaldırmak için henüz erken bence.