Dondurma Çekilişlerine Katılan Birinin Ödül Arabasını Kazanma Olasılığı Ne Kadar?

Sadece 15 TL vererek aldığı o dondurma sayesinde altına jilet gibi bir Mini Cooper çekmek isteyenleri böyle alalım.
Dondurma Çekilişlerine Katılan Birinin Ödül Arabasını Kazanma Olasılığı Ne Kadar?

selamlar. çekiliş mevzusunu magnum üzerinden anlatacağım ama her türlü piyango, şans oyunu ve kumar için benzer bir hesap yapılabilir.

yarışmaya 15 milyon 201 bin 686 çubuk gönderildiği ve aralarından bir tanesine maserati ghibli hybrid gt 2021 model otomobil hediye edileceği bilgisi var elimizde. aracın değeri 5 milyon tl civarında. sadece veraset ve intikal vergisi 400 bin tl civarında.

peki bu 15 milyonda bir ihtimal ne demek?

büyük sayıları ve düşük olasılıkları gözde canlandırmak insan beyninin zorlandığı bir konu. biraz düşünelim.

magnum dondurma çubuğu yaklaşık olarak 93 milimetreye 10 milimetre boyutlarında. kalınlığı da 2 milimetre. 10 tane çubuğu üst üste istifleyelim. 2 cm oldu. 100 tane çubuk 20 cm. 20 santimi gözünüzde canladırabilirsiniz. yaklaşık 1 karış. her gün 1 dondurma alsanız yaz boyunca bir karışlık çubuk biriktirebiliyorsunuz.

peki kampanyaya gönderilen bütün çubuklar ne kadar?

15 çubuk = 3 cm
150 çubuk = 30 cm
1500 çubuk = 3 metre
15 bin çubuk = 30 metre
15 milyon çubuk = 30 kilometre

kampanyaya katılan tüm çubukları üst üste istiflerseniz tam olarak 30 kilometre 403 metre 37 santimlik bir kule yapabiliyorsunuz... bunu da gözümüzde canlandıralım. ağrı dağı 5137 metre. yani 6 tane ağrı dağını üst üste koyarsanız magnum kulemize yetişiyor. (bu arada bu çubukların hepsinin ağaçtan yapıldığını düşünürseniz çevreye verdiği zarar da ilginç. bu konuyla ilgili bir tiny toons bölümü vardı, yaşı yetenler hatırlar.) ağrı dağını gözünüzde canlandıramadınız mı? istanbuldaki çamlıca tepesi 288 metre. ondan 53 tane üst üste koyarsanız magnum kulesine yetişiyor.

şimdi bu kadar yüksek bir kule içinde sadece 2 milimetre yer kaplayan bir çubuğa araba çıkacak diye umutlanıyorsunuz. umut fakirin ekmeği... işin aslı önümüzdeki seçimlerde cumhurbaşkanı seçilme ihtimaliniz bile daha fazla. yükseköğrenim mezunu kişi sayısı 12 milyon civarında. bunların çok daha azı 40 yaşın üzerinde. şartları sağlıyorsanız iyi bir kampanyayla bu yoklukta gideriniz yüksek.

"fakat ben tek çubukla katılmıyorum" dediğinizi duyar gibiyim

"ben bu işi kafaya taktım. hırs yaptım. günde 2 magnum yedim. 200 tane çubuk biriktirdim."

öncelikle afiyet olsun. 16 tl'den 3200 tl’yi umarım sütlü buz sevdiğiniz için vermişsinizdir sadece. 200 çubuk için sms parası 200 tl (vodafone için 120 tl). bu çabanız karşılığında kuleden tam 40 santim sizin oldu. yani iki karış. açıkçası hiçbir şey değişmedi. sıfırı kaçla çarparsanız çarpın, sıfır eder. ve çok küçük sayılar sıfır kabul edilir.

peki bu kuleden dondurmayı satan taraf ne kadar kazanmış olabilir, ona da bakalım

16 tl'den 243 milyon tl'lik dondurma satışı. sadece sms gönderip kampanyaya aktif olarak katılanların cirosu bu. araba ise bugünün fiyatıyla 5 milyon görünse de muhtemelen reklam anlaşmalarıyla bedavaya geldi. (kampanya başlangıcında 1,9 milyon tl imiş.)

gelin son bir hesap yapalım

gerçekten halktan ihtiyaç sahibi birisine bu lüks arabanın çıkmasını istiyorsunuz diyelim. bu kampanyada topladığınız 243 milyon tl'yi aranızda toplasanız piyasa fiyatından neredeyse 50 adet maserati alabiliyordunuz. hatta 500’den fazla clio alabilirdiniz yerine. bunları da dilediğiniz en adil biçimde ihtiyaç sahipleriyle buluşturabilirdiniz.

insanoğlu ekonomik konularda rasyonel davranamıyor. dünyada bunu en iyi bilen iki grup pazarlamacılar ve dolandırıcılardır.