Döneminin En Kanlı Savaşlarından Biri: Katalon Muharebesi

Roma İmparatorluğu generali Aetius ve müttefiki Vizigotlar ile, Attila arasında Galya'da 451 yılında gerçekleşen Katalon Muharebesi, dönemin en kanlı olaylarından biri.
Döneminin En Kanlı Savaşlarından Biri: Katalon Muharebesi

katalon muharebesi (catalaunum) avrupa hunları ile batı romalıları karşı karşıya getiren ve 451 yılında yapılan savaşın adı.

ilk olarak savaşa giden süreci anlatalım

romalı prenses honoria, attila'ya karısı olmasını bildiren bir mektup ve nişan yüzüğü gönderir. attila ise ne zamandır aradığı fırsatı bulduğunu düşünerek bunu batı roma'ya bir saldırı bahanesi olarak değerlendirir ve çeyiz olarak imparatorluğun yarısını ister. tabii ki isteği reddedilir ve attila, kuvvetleriyle birlikte yürüyüşe geçer.

451 şubat sonlarında attila, roma imparatorluğunun sınırlarından içeri girer ve bir yıldırım gibi aniden yumruğunu indirir. şehirler birer birer düşer ve yıkılırlar: treves, metz, laon, troyes, saint-quentin, auxerre, lutece, orleans. attila geçtiği her yeri dümdüz ederken, her şehirden birer tane aziz çıkıyordu. troyes'te loup, orleans'ta aignan, lutece'de genevieve gibi daha niceleri... psikoposlar ve din adamları halkı cesaretlenmeye çalışsa da nafileydi, herkes yollara düşmüş kaçışmaktaydı. tüm ülke bu yıkım karşısında, başkentin yardımını istemekteydi ve beklenen cevap attila'nın eski arkadaşı olan aetyüs'ten gelecekti. roma bir ordu toplayacak ve "barbar"lara karşı koyacaktı.

aetyüs önderliğindeki roma lejyonları ve barbar kuvvetleri, attila'nın hunlarını ve barbar müttefiklerini catalaunum (katalon) ovasında yakalar

tarih 20 haziran 451'i göstermektedir. iki tarafın ordularının toplam sayısının yaklaşık dört yüz bini bulduğu rivayet edilir ve savaşın dar bir alanda değil koca bir eyalette yapıldığı söylenegelir.

attila bu savaşta saldırıda değil, savunmadadır. çok büyük bir ganimet elde etmiştir ve bunu bırakmak peşinde değildir. tarihçiler bu savaşı o zamana kadar yapıla gelmiş en büyük savaş olarak nitelerler. bakın gotlu tarihçi jordanes ne diyor: "bu çok büyük, korkunç, bugüne kadar duyulmamış bir savaştı. ilkçağ bunun benzerini görmemiştir... küçücük bir dere bir sele dönüşüp kan olup akmıştır. dünyanın en büyük uluslarının bu büyük savaşında tam yüz atmış beş bin adam telef olmuştur."

bu büyük savaş şöyle neticelenmiştir

attila gece olduğunda eski bir taktik uygular: yük arabalarını arkasına gizlenebileceği bir siper olarak daire biçimimde dizdirir ve düşmanın zayıf yerlerine saldırılar düzenletir daha sonra da yavaşça çekilir. aetyüs ise savaş alanında yalnız kaldığı için attila'yı yendiğini sanar. ama tanrı'nın kırbacı bir yıl sonra geri döndüğünde, bu kez galyaya değil, doğrudan italya'ya gider ve roma'yı işgal etmek ister, bu sefer sırasında karşısına bir ordu çıkmayışı, aslında catalaunum'da kimin kazandığını bir anlamda göstermektedir.

Sanatçı Olmak İsterken Mecburen Roma'ya İmparator Olan Neron'un Dramatik Hayatı