Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?

En az dövme yaptırma işlemi kadar önemli olan dövme sonrası bakımı için neler yapılmalı?
Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?
iStock

dövme sonrası kremle yapılan bakım

üç farklı krem kullandım bugüne kadar. en klasiği bepanthen zaten. her eczanede bulabileceğiniz nemlendirici krem. eğer siyah bi dövmeye sahipseniz, direkt bunu kullanabilirsiniz.  ama eğer renkli bi dövme yaptırdıysanız, bepanthen yerine kullanabileceğiniz renkleri canlı tutacak iki krem markası var. biri sorry mom öteki de optimus.

normalde renksiz siyah dövmelerde de bepanthen'den daha iyi bi sonuç verir bu iki krem. ama eğer bulamıyorsanız bepanthen kesinlikle alternatif olarak iyidir. bepanthenin olayı hızlı iyileştirmesi ama rengini azıcık soldurması. vazelin de kullanabilirsiniz.

renkli dövmelerde neden optimus veya sorry mom tercih edilmeli diyorum, onu da şöyle açıklayabilirim; bacağımdaki renkli dövmeyi yaptırdıktan sonra bakımını bepanthen ile yaptım. renkli kısımlarının solduğunu ve aktığını gördüm birkaç ay sonra. rötuşa gidip düzelttirdikten sonraki bakımını da sorry mom kremiyle yaptım. aradan aylar aylar geçti ve şu an ilk günkü canlılıkta renkleri var.

bakım aşamalarına gelince

dövmeyi yaptırdıktan sonra dövmenin üstü streç filmle kapatılır. sakın streç filmle dövme arasına peçete koymasına izin vermeyin. dövmeye yapışabilir. dövme yapıldıktan 3 saat sonra streç film açılır. içme suyu ve antibakteriyel sabunla yıkanır. ondan sonra krem bakımına girişilir. günde en fazla 7 defa kremlenir. kuru kalmaması için her 3 saatte bir sürmek yeterli. çok ince bir tabaka halinde dövmenin üzerinde durması yeterli. bu bakım 15 gün sürer. duş alınacaksa, dövmenin üzerine bol krem sürülür. üstü streç filmle kaplanır. duştan çıkıldıktan sonra üstündeki fazla krem temizlenir. yine ince bi tabaka halinde krem yenilenir. streç film 4 saatten fazla kalırsa bakteri oluşur. bu da enfeksiyona yol açabilir.

2 hafta denize ve havuza girmek çok sağlıklı değil.

eğer spor yapılıyorsa, dövmenin üzerine kıyafet gelmemeli. terledikten sonra dövmenin üzerindeki ter havluyla temizlenmemeli. kendi kendine kuruması beklenmeli. dövme güneş görecekse kesinlikle güneş kremi sürülmeli.

15. günden sonra bepanthen plus'a başlanmalı. bu 3 hafta kadar devam etmeli.

kremle ilgili alternatif bir not

sık sık lafı geçen bepanthene hakkında dövme bakımı başlığı altında önemli olan husus şudur, bepanthene güzel ve etkili bir kremdir fakat çok önemli bir olayı vardır hızlı kurur, özellikle ilk 3 gün en az 2 saatte bir sürmek gerekir sürekli bakmak gerekir yoksa mutlaka kurur ve ilk 3 gün dövmeyi kurutursanız sonradan başınıza iş açılır ölü deri boya ile birlikte dökülür ve üzerinden geçilmesi gerekir, nemlenme süresini uzatmak ve dışarı çıkarken uyurken vs rahat etmek istiyorsanız kesinlikle vazelin kullanın çünkü bepanthene in en az 10 katı fazla süresinde nemli tutuyor ve e vitamini ile deriyi besliyor adeta dövme için yaratılmıştır. (e vitaminli ve mümkünse parfümsüz aromasız olanları tercih edin)

İstanbul'da Gidip Rahatlıkla Dövme Yaptırabileceğiniz İyi Dövmeciler