Dune Filminde Açıklanmayan Ama Kitapta Yazan Bazı Noktaların Açıklaması

Neden gezegenler arası seyahatin olduğu bir çağda teknoloji fazla gelişmiş değil? Mentat nedir? Gezegenler arası seyahat nasıl yapılıyor? Filmde pek açıklanmayan, haliyle aklınıza takılmış olabilecek bazı noktaları açıklayalım.
Dune Filminde Açıklanmayan Ama Kitapta Yazan Bazı Noktaların Açıklaması
Uyarı: Keyfinizi bozmayacak miktarda spoiler içerir. 

"dune'da 10.000'li yıllarda teknoloji niye primitif?" diyenler olmuş. kitapta bunların açıklaması var ama filmde açıklama zahmetinde bulunmamışlar maalesef. açıklayıcı olacağını düşündüğüm hususlar:

- geçmişte makine ve yapay zekaya karşı verilip zafer alınmış büyük bir savaş var (butleryan cihadı, matrix'in tersi gibi düşünün) bu zaferden sonra “düşünen makineler yapmak” yasaklanıyor. yani bilgisayar falan yok.

- bilgisayarların yaptığı hesaplama işlemlerini yapması için “mentat” denen mutant zihinli insanlar yetiştiriliyor, bir nevi yapay seleksiyon ile bu tarz insanlar evriliyor. gözü arkaya kayıp akını çıkaran vezir kılıklı adamlar bu mentatlar.


- gezegenden gezegene atlamak için o dev boru tünelini kullanıyorlar. ama uzay zamanı büküp oraya portalı açmak için gereken hesabı yapan bilgisayar yine yok. bu yokluğu gideren ise filmde “uzay loncası” diye geçen organizasyonun elindeki “navigator/seyrüsefer” denen, evrilip insanlığından çıkmış mutant yaratıklar. bu psişik garabetler (filmde görmüyoruz) yolu açmak için “baharat” ile kafayı bulmak zorundalar. kendileri kafa çekip alemlere giderken insanları da alemden aleme taşıyorlar.

- hal böyle olunca tüm evren tek bir kaynağa bağımlı kalıyor. kaynak tekliği siyasette çoğulculuğu bitirip mevcut bir kaynağı elde tutanın muktedir olduğu emperyal ve feodal düzene geri dönüyor. serbest ticaretle burjuvazi getiremezsin, ticaret baharata bağlı. yeni teknoloji icat etme motivasyonu yok çünkü yasak. merhaba galaktik orta çağ.


- vaktinde kalkan teknolojisi icat edilmiş. bu kalkanlar hızlı cisimleri durduruyor ama yavaş cisimler içeri girebiliyor. bu nedenle ateşli silahlar artık savaşlarda kullanılmaz hale geliyor ve kılıç hançer yeniden cephanelere geri dönüyor, yakın dövüş teknikleri savaşları domine ediyor.

- lazer silahları kalkanlarla temas edince nükleer patlama gerçekleştiği için lazer silahları da rafa kalkıyor.

işbu sebeplerden ötürü uzayda game of thrones izliyoruz.