Dünya Futbol Tarihinin Gördüğü En İyi Golcülerden Biri: Ronaldo Luis Nazario de Lima

90'ların başında çocuk olanların futbol sahalarında gördüğü en yetenekli futbolculardan, Brezilyalı Ronaldo'nun futbol sahalarında neler yaptığına bir bakalım.
Dünya Futbol Tarihinin Gördüğü En İyi Golcülerden Biri: Ronaldo Luis Nazario de Lima


ronaldo daha 18 yaşında fifa 94'te brezilya kadrosundaydı ve kupa kaldırdı.
hani şu messi'nin henüz kaldıramadığı kupayı. o tarihlerde ronaldo forma giyemedi ama kadroda olması bile yeterdi bence. romario ve bebeto'nun oynadığı hücüm hattından bahsediyoruz.daha sonra psv eindhowen'de 48 maç 42 gol performansı gösterdi. gol kralı oldu. (1994-1996)

ardından barcelona'da 37 maçta 34 gol attı ve kupa galipleri kupası ile ispanya süper kupasını kaldırdı. gol kralı oldu. altın ayakkabı aldı. (1996-1997)

ardından inter'e transfer oldu. 68 maçta 49 gol kaydetti. uefa kupasını kaldırdı. (1997-2002)
şimdi burada bir parantez açıyoruz. şunu sorabilirsiniz, ronaldo inter'de neden 5 yıl oynamasına karşın sadece 68 maçta forma giydi. bunun bir sebebi var, sakatlık. ronaldo belki de futbol tarihinin en büyük şanssızlıklarından birini yaşadı. 

21 kasım 1999'da lecce maçında sakatlanan ronaldo, 12 nisan 2000'e kadar oynayamadı. ama bu dönemde çok çalışarak tedavi sürecini kısalttı. 12 nisan 2000'de lazio maçında sahalara geri döndükten sadece 7 dakika sonra hayatının en şanssız anını yaşadı. aynı yerden ikinci defa sakatlandı. bir buçuk yıl futbol oynayamadı. 


2001-2002 sezonunda sadece 12 maçta forma giyebildi.

aynı yıl japonya'da 2002 dünya kupasına katıldı. ve brezilya'yı şampiyon yapan adam oldu. 8 golle gol kralı oldu.

ronaldo dünya kupalarında en çok gol atan ikinci futbolcudur: 19 maç 15 gol. ortalama bazında ise 0,79 golle en golcüdür.

dünya kupasının ardından real madrid'e transfer oldu. 127 maçta 83 gol attı.


bunlar rakamsal istatistikler. bana göre yaşadığı diz sakatlığının ardından futboldan kopması gerekiyordu. 2 yıl ciddi bir süre. ama o, geri dönüp dünya kupasını ikinci defa kaldırdı.

bir de ronaldo'nun yetenekleri ve oyun stiline bakmak lazım. oynadığı her takımda kendini gösterdi. bireysel ve kollektif oynayabiliyor. hem güçlü fiziğe sahip ama aynı zamanda muazzam bir tekniği var. komple bir oyuncu.

kendine yapılan bazı hayvani fauller ve yetenekleri... zidane onun için en iyisiydi diyor.zlatan ibrahimovic de en iyisi diyor.