Dünya Piyasasında Ağırlığını Epeydir Hissettiren Çin Neden Süper Güç Olamıyor?

"Ucuz işgücü" etiketi ile uzun zamandır batılı şirketlerin gözde üretim yeri olan Çin'in süper güç olup olmadığı tartışılagelen bir konu. Sözlük yazarı "gok yeleli bozkurtun avukati", Çin ve süper güç olma meselesine farklı boyutlardan açıklık getirmiş.
Dünya Piyasasında Ağırlığını Epeydir Hissettiren Çin Neden Süper Güç Olamıyor?
iStock.com

sözlükçüler daha düne kadar rusya'yı yalayıp yutuyordu ve "putin siker abi" diye ortalıkta dolaşıyordu, rusya balonu sönünce şimdi de dünyaya ucuz oyuncak ve eşantiyon üreten çin'e sarmışlar. yarın da hindistan'ı süper güç ilan edersiniz artık. daha dün "putin doğalgazı kesse tüm dünya donar" diyen ekşici global strateji uzmanları şimdi de "çin dolarlarını bozdursa tüm dünya ekonomisi göçer" demeye başlamış. hayat size güzel lan, her şeyi biliyorsunuz. biraz da haarp başlığına yazın, hadi bakalım.

Ucuz işgücü ve üretim

5-6 sene öncesine kadar şirketler çin'de fabrika ve üretim tesisi kurmak için birbiriyle yarışıyordu çünkü ucuz işgücü vardı ama şimdi enflasyonla beraber çin'deki işgücü de pahalılaştı ve şirketler vietnam, kamboçya gibi diğer ülkelere yönelmeye başladılar. kaldı ki amerika'da, almanya'da artık fabrikalardaki üretimin %80'inden fazlasını robotlar yapıyor. çin istediği kadar ucuz işgücü sağlasın, robotlarla rekabet edemez. zaten son istatistiklere göre bir ürünü çin'de üretmek abd'de üretmeye göre sadece %4 daha ucuza geliyormuş.

http://money.cnn.com/…labor-productivity/index.html

http://wji.at/…ttractive-investor-country-in-asean/


bu iş nüfusla ucuz işgücüyle filan oluyorsa biz de 80 milyonluk nüfusumuzla almanya ile beraber avrupa'nın süper gücü olmalıyız. bir ülkenin süper güç olması için önce kendi halkına refah sağlaması lazım. batı ülkelerinde halkın tamamı olmasa da %80'i gayet yüksek refaha sahiptir ama çin'de bu oran %5 bile değil. halkının %95'inin fakir olduğu süper güç nerede görülmüş?

çin abartı derecede hava kirliliği, su kirliliği, doğa kirliliği ve radyasyon yüzünden vatandaşların 30-35 yasında kansere yakalandığı, maskesiz evden çıkamadığı bir ülke. adamlar batıyla rekabet edeceğiz diye her tarafı fabrikayla ve betonla doldurup halkını kanser etti resmen. bu nasıl süper güçmüş böyle? halkın sokağa çıkınca nefes bile alamıyor ve sen süper güçsün öyle mi? he süper güç he. adamlarda doğa kirliliği yüzünden yılda 3 milyon insan kanserden ölüyor ve bunun tek sebebi adamların batıya ucuz işgücü sağlama konusundaki hırsı. adamlar batının kölesi. köle süper güç nerede görülmüş?

http://cen.acs.org/…ring-chinas-thick-haze-air.html

http://news.nationalgeographic.com/…nment-tangshan/

http://www.abc.net.au/…exploding-study-says/7272266

almanlar toplam 10 işçinin çalıştığı, tüm üretimi robotların ve yapay zekanın yaptığı ve 24 saat kesintisiz molasız üretim yapabilen fabrika kurmuşlar, fabrika bin çinli işçinin yaptığı üretimi 10 alman işçiyle yapıyor, sözlük'tekiler hala ucuza üretim yapıyor diye çin süper güç olacak zannediyorlar. sonra da bu tipler milletin zekasına laf atıyorlar. bundan 20 yıl sonra fabrikalardaki üretimi tamamen robotlar yaptığında kimse çin'deki ucuz köle gücünü siklemeyecek.

temsili


sözlük'te rusyayı çini filan övünce solcu olundu zannediliyor ya bayılıyorum. solculuk o değil lan, alakası bile yok.

Çin bankalarının büyük hacimli olması

dünyanın en büyük bankaları çinli diye çin süper güç diyenler var. yalnız bunu yazanlar bir ayrıntıyı unutuyor, bu bankaların tamamı para basıp yol inşaatlarına filan kredi veren, devletin bir cebinden alıp öbür cebine para koyan devlet bankaları ve nüfusu 1,5 milyara yakın bir ülkede tekel olup para basan devlet bankalarının büyük olmaması zaten sürpriz olurdu. çin ekonomik büyümesini canlı ve olduğundan büyük göstermek için para basıp o parayla da içinde bir kişinin bile yaşamadığı ama onlarca gökdelenden oluşan hayalet şehirler kuran ve sonra o parayı bankalarında "asset" (malvarlığı) olarak gösteren şişirme ekonomiye ve sürekli manipüle edilen bir para birimine sahip bir ülke.

http://www.cnn.com/…ina-ordos-ghost-town/index.html

https://internationalbanker.com/…-problem-bad-debt/

adamlar 10 bin kişinin yaşadığı ve spor takımı bile olmayan şehirde 70 bin kişilik stadyum yapmışlar çünkü kağıt üzerinde ekonomik büyüme göstermek için sürekli bir şeyler inşa etmek gerekiyor.

Çin'in Hayalet Şehirleri


nüfus tabi ki önemli ama nüfusun belli bir seviyede olması lazım. nüfusla tek başına süper güç olunuyorsa türkiye avrupa'nın en güçlü ikinci ülkesi olmalı, hindistan da dünya'nın en güçlü üçüncü ülkesi olmalı. nüfus tabi ki üretim olduğu kadar tüketim demektir ama tüketim yapmak için para lazım. çin'in nüfusunun %95'i fakir olduktan sonra ne kadar tüketim yapabilir ki? çin'in 10'da biri nüfusa sahip olan japonya bile çin'den daha büyük bir pazara sahip çünkü halkı para harcayabiliyor. "nüfus demek tüketim potansiyeli demek" diyorsun ya, bunun çin'de geçerli olması için ortalama halkının 10 kat filan zenginleşmesi lazım.


hyundai'nin çin'e bir sürü borcu var deniyor. çin ekonomisinde de tüm ekonomiyi yerle bir etme potansiyeline sahip kayıtdışı ve görünmez borç var. o ne olacak? çin'de bankada kayıtlı olan borcun 10 katının kayıtdışı olduğu ve hayalet kentlerdeki boş binalara bağlı olduğu biliniyor. bugun dünyada borçsuz ekonomi mi var?

http://www.reuters.com/…port/china-collateral-fake/

http://money.cnn.com/…china-debt-economy/index.html

https://www.nytimes.com/…es-china-economy-debt.html

Ekonomik büyüme

ayrıca çin'deki ekonomik büyüme rakamlarının kolpa olduğuna dair yüzlerce makale var. kimse o rakamların gerçek olduğuna inanmıyor. adamlar çölün ortasında sıfırdan san francisco büyüklüğünde şehir kurmuşlar. şehirin gökdelenleri, yeraltında metro ağı, spor stadyumları, alışveriş merkezleri, 8 şeritli yolları filan var ama şehirin nüfusu 0 (yazıyla sıfır). şehir sırf ekonomik büyüme gözüksün ve işçiler işsiz kalmasın diye sıfırdan inşa edilmiş. bu şekilde inşa edilip edilip yıkılan, yeniden inşa edilen şehirler var. hani bizde askerdeyken "askerler boş kalmasın" diye çukur kazdırıp sonra içini doldurtup sonra yeniden kazdırıyorlar ya, çin ekonomisi de böyle ilerliyor işte.


http://www.telegraph.co.uk/…d-economic-numbers.html

http://www.businessinsider.com/…ers-are-fake-2015-7

http://www.bbc.com/news/business-35341869

http://www.barrons.com/…as-economic-data-1451886987

http://www.scmp.com/…mic-data-after-province-admits

https://www.economist.com/…/2015/07/chinese-economy