Dünya Siyaset Tarihinin Yakın Döneminden Önemli Kişilerin İstifaları

İstifanın, bir işten vazgeçmekten daha fazlası olduğunu kanıtlayan örnekler. Bazen her şeyi arkada bırakmak gerekir.
Dünya Siyaset Tarihinin Yakın Döneminden Önemli Kişilerin İstifaları
ABD Başkanı Richard Nixon, Ulusal Çevre Politikası Yasasını imzalarken (NEPA) / 1 Ocak 1970

"istifa etmek" türk dil kurumuna göre işinden çekilmek anlamına gelse de siyaset sahnesinde daha özel anlamlar taşıyor. bazen ait olduğu siyasi fraksiyonla fikir ayrılığına düşünce, bazen de başkanı olduğu kurumun hatasından kendini sorumlu tuttuğunda istifa etti siyasetçiler. biliyorlardı ki şartlar oluştuğunda istifa etmek de görevin bir parçasıdır. tutkalla koltuğuna yapıştırılan tüm siyasetçilere örnek olması dileğiyle dünya siyaset tarihinden bazı istifaları kısaca anlatan yazıma başlıyorum.

7. tayvan ekonomi bakanı - lee chih-kung

15 ağustos 2017 salı günü tüm tayvan'da elektrikler bir anda gitti. ülke karanlığa gömüldü. binlerce insan asansörde mahsur kaldı, trafik lambalarının yanmaması sebebiyle onlarca kaza meydana geldi. kesinti 4 saat içerisinde giderildi. kesintinin tatan elektrik santralindeki operasyonel bir hatadan kaynaklandığının ortaya çıkması üzerine ekonomi bakanı lee chih-kung sorumlu olduğunu düşünerek kabineye istifasını sundu ve istifası kabul edildi.

6. güney kore başbakanı - chung hong-won

16 nisan 2014'te güney kore'de yolcu gemisi battı ve 300'den fazla insan öldü veya kayboldu. ölenlerin yakınları yetkililerin yeterli önlemleri almadığını açıkladı. devlet başkanının geniş yetkilerinin ve gücünün bulunduğu ülkede başbakan chung hong-won sembolik de olsa istifa etti. hem de öyle böyle bir istifa değil. istifasını canlı yayında açıkladı ve dedi ki: "bir başbakan olarak böyle elim bir olayda sorumluluk alıp istifa etmem gerektiğini düşünüyorum. gerekli önlemleri almadığım için kabinem ve kendi adıma özür dilerim."


5. almanya eğitim bakanı - annette schavan

annette schavan 2013 yılında angela merkel'in kabinesinde eğitim bakanı olarak yer alıyordu. o sene, düsseldorf üniversitesi tarafından 1980'de yazdığı doktora tezinin intihal olduğu açıklandı ve doktorası iptal edildi. annette schavan, suçlamaları kabul etmedi ve üniversiteye karşı dava açacağını ifade etti. bununla birlikte istifasını sundu. merkel'le birlikte yaptıkları basın açıklamasında merkel istifayı kabul ederken kalbinin acıdığını ancak istifayı yine de kabul edeceğini söyledi.

4. kazakistan cumhurbaşkanı - nursultan nazarbayev

nazarbayev 1940'ta güçlü bir aşiretin bir üyesi olarak dünyaya geldi. gençliğinde komünist parti için çalıştı. sovyetler birliği'nin yeniden yapılanma (perestroyka) döneminde gorbaçov sscb'nin başkan yardımcılığını teklif etmişti. 1991'de kazakistan sovyetler birliği'nden ayrıldığında aldı devlet başkanlığını. yıllarca muhalif siyasi partilere ve hatta toplumdaki muhalif kesimlere baskı uyguladı. demir yumrukla yönetti kazakistan'ı. üst üste iki kez cumhurbaşkanı seçilinebilir şeklindeki anayasa maddesini kendisi için değiştirdi ve sınırsız sayıda seçilinebilir şeklinde düzeltti maddeyi.

nazarbayev 19 mart 2019'da, yol ayrımı filmindeki şener şen gibi bir anda erki bırakmaya karar verdi. "bugün özel bir sebeple çıkıyorum karşınıza" diye başladığı ulusa sesleniş konuşmasında cumhurbaşkanı olarak görevini feshettiğini açıkladı. 79 yaşındaki nazarbayev 1991'den bu yana bulunduğu devlet başkanlığı görevini canlı yayındaki istifayla terk etti.

3. avam kamarası başkanı - robin cook

tarihler şubat 2003'ü gösterdiğinde amerika ve ingiltere "özgürlük harekatı" adı altında ırak'ı işgal etmeye hazırlanıyordu. görünürdeki sebep ırak'ın kitle imha silahları üretmesiydi. ancak birleşmiş milletler yürütülen 700 incelemenin hiçbirinde bunun izlerine rastlayamadı. ingiliz halkı da ülkelerinin savaşa katılmasını istemiyordu ki 15 şubat'ta londra'da devasa protesto gösterileri yapıldı. avam kamarası başkanı robin cook da başbakan tony blair'i ve ingiltere'nin savaşa katılmasını protesto için görevinden istifa etti. istifası etkili olmadı, ırak koalisyon güçlerince işgal edildi ancak robin cook 6 ağustos 2005'te vefat ettiğinde dahi "ırak savaşını protesto ederek istifa eden adam" olarak hatırlandı.


2. fransa başbakanı - jean marc ayrault

jean marc ayrault 15 mayıs 2012 - 31 mart 2014 arasında fransa'da başbakanlık görevini yapmış sosyalist parti üyesi bir siyasetçi. başbakanlık yaptığı dönemde, 2014 yılındaki belediye seçimlerinde sosyalistlerin büyük bir yenilgiye uğraması sonucu başbakanlık görevinden istifa etti. istifasını verdikten sonra televizyonda yaptığı konuşmada "seçimlerin sosyalist parti hükümeti için bir yenilgi" olduğunu itiraf etmişti.


1. amerika birleşik devletleri başkanı - richard nixon

richard nixon 1968'de cumhuriyetçi partiden aday oldu ve seçimi kazanması sonrasında 1969-1972 arasında başkanlık görevini yaptı. 1972'de yürüttüğü başarılı seçim kampanyalarıyla tekrar başkanlığı kazadı. ancak bu dönem uzun sürmedi. nixon tarafından görevlendirilmiş bir grup cumhuriyetçi partilinin rakipleri demokrat partinin ofisine dinleme cihazı yerleştirdiği ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kaldı. (watergate skandalı) aslında savcıları, yargıçları görevden alarak uzun süre olayı örtbas etmeye çalıştı. ancak hem "washington post" gazetesi hem de adalet sistemi sayesinde gerçekler su yüzüne çıktı. nixon amerikan tarihinde bugüne dek istifa eden tek başkandır.