Dünya Tarihindeki En Yetenekli Kılıç Ustalarından Biri: Miyamoto Musaşi

1584-1645 yılları arasında yaşayan Japon kılıç üstadı Miyamoto Musaşi, Japonya'nın ve bu dünyanın gördüğü en büyük kılıç ustalarından biriydi.
Dünya Tarihindeki En Yetenekli Kılıç Ustalarından Biri: Miyamoto Musaşi

miyamoto musaşi; 1584-1645 yılları arasında, japonya'nın feudal barış zamanında yaşamış bir kılıç ustasıdır. japonya'nın değişik yerlerini gezmiş ve yaptığı tüm düelloları kazanmıştır. çift kılıç kullanımına dayananan bir kenjutsu stili yaratmıştır. (stilin ismi niten ryu)

daha sonra kılıç kullanma sanatı ve budizminin üzerine "5 rings" adlı kitabı yazmıştır.

bu 5 rings, bildiğimiz 4 element (toprak, şu, ateş, rüzgar) + boşluktur (void). budizm'deki 5 elementtir bir yerde.

miyamoto musaşi, 21 yaşında ve şehirden şehire gezerken kyoto'da yoshioka ailesi'nden 3 kişiyle dövüşmüş, ikisini öldürmüştür. ailenin en büyük oğlu seijiro musashi ile ilk karşılaşandır. rivayete göre musashi, seijiro'nun karşısına tahta bir kılıçla çıkmış ve rakibini yere düşürdükten sonra çötörö, çötörö şeklinde vurarak benzetmiştir. bu olaydan sonra seijiro samurai, topuzunu kesmiş ve bir köşeye çekilmiştir. 

ailenin namusunu temizlemek isteyen seijiro'nun kardeşi denshichiro, musashi'nin karşısına çıkmış, musashi onun kafasını kırmıştır. üçüncü kurban seijiro'nun oğlu hanshichiro'dur. ve fakat hanshichiro, çocuk sayılabilecek yaşta olduğundan ve aile musashi'nin kellesini istediğinden kalabalık bir dövüşçü topluluğu hanshichiro'nun yanında dövüşe gelir. musashi, önce hanshichiro'yu öldürür sonra da samurayların sınıf göstergesi olarak taşıdığı kısa kılıcını çekerek kalabalığa dalar (bu noktada musashi türk olabilir mi diye sormak makuldür). işte "niten ryu" denilen stil böyle ortaya çıkmıştır.  

musashi en büyük samuray olarak kabul edilmekte ve kendisine kılıcın azizi denmektedir.

doğuştan gelen büyük bir savaşçı ruhuna sahip kılıç piridir musashi. günümüzde yaşasaydı o yetenekle harcanırdı ya da seri katil filan olup kendini harcardı herhalde. o bakımdan milletin birbirini kesip doğradığı bir devrin sonuna yetişmesi şanstır dünya açısından.

yolundan gidebilen var mıdır bilmiyorum, nihayetinde esaslarını belirlediği kendine ait bir kılıç ekolü, yanında gezdirdiği öğrenci kabilinden insanlar ve tekniklerini içeren bir kitap bırakmıştır geriye. ancak bu şekilde kendisine yaklaşabilecek birinin çıkması imkansızdır. sebebi o ana kadar bilinen tekniklere ters yaklaşımı ya da iki uzun kılıç kullanmanın zorlukları değil, tamamen başta bahsettiğimiz yıkıcı, yok edici ruhuna dayanıyor. rakibinin gözlerine bakarak savaşı başlatmadan kazanma kapasitesine sahip birinin, bütün hayatı boyunca gördüğü herkesi nasıl keserim üzerine kafa patlatıp sürekli çalışarak elde ettiği bir güç bu. rakibi korkutmak, şaşırtmak gibi çokça kullandığı psikolojik faktörler de cabası.

Mermiyi Ortadan İkiye Ayırabilecek Kadar Keskin ve Dayanıklı Japon Kılıcı: Katana