Dünya Tarihinin Gördüğü En Büyük Güneş Fırtınası: Carrington Olayı

1 Eylül 1859 tarihinde İngiliz astronom Richard Carrington, o güne kadar görülen en büyük Güneş patlamasını gözlemlemiş.
Dünya Tarihinin Gördüğü En Büyük Güneş Fırtınası: Carrington Olayı


1 eylül 1859 yılı saat 23:23'te şimdiye kadar ki en büyük güneş patlaması dünyaya çarptığında dünyanın koruyucu manyetik alanında geceyi aydınlatan aydınlık oluşturdu. ilk olarak astronom richard carrington'ın gözlemlediği bu güneş patlamaları kuzey ışıklarının (aurora) taaa jamaika'dan dahi görülecek derecede büyük ve parlak olmasını sağladı. ve işin ilginç yanı bu olay yaklaşık 4 yıl sürdü.


bu sırada özellikle kuzey amerika'da elektrik ve telgraf/telefon hatlarında ciddi arızalar çıktı. günümüzde bu boyutta bir güneş patlaması olması durumunda dünya genelinde zararın trilyonlarca dolar olması muhtemel. ama eğlenceli olurdu bence. kim gidecek izlanda'ya şu ışıkları görmeye şimdi.

bir nat geo belgeselinde anlatılanlara göre, günümüzde gerçekleşmesi durumunda tv, radyo yayınlarının tamamen kesilmesi, elektrik sisteminin devre dışı kalması, cep telefon şebekelerinin çökmesi, suların kesilmesi, gps sisteminin çalışmaması muhtemelmiş. tüm bunların onarılması, 20 yıl kadar sürecek bir yeniden inşa sürecini doğuracak, bu süreçte 100 bin kişi hayatını kaybedecekmiş. bir daha ne zaman gerçekleşebileceği yönünde ise değişik tahminler var; en güçlü aday: 2023 haziran ayı..

insanoğlunu ve yaptığı bütün teknolojik ilerlemeyi bir anda silip süpürecek ve bizleri çaresiz bırakacak doğa olayıdır kanımca.