Dünya Üzerinde Yeni Güne İlk Merhaba Diyen Ülke: Kiribati

Büyük Okyanus'un orta kesiminde, coğrafya derslerinden hatırlayacağımız tarih değiştirme çizgisinin yamuk olmasına neden olan ada ülkesi Kiribati hakkında bilinmesi gerekenler.
Dünya Üzerinde Yeni Güne İlk Merhaba Diyen Ülke: Kiribati

kiribati, tarih değişim çizgisinin hemen batısında yer alan ilk pasifik ülkesi. bu nedenle yeni bir güne merhaba diyen ilk ülke budur.

aslında ülkenin tamamı, pasifik'in orta bölgesinde, mikronezya'dan hawaii dolaylarına kadar olan oldukça geniş bir hat üzerinde yer alan atollerden ve irili ufaklı adalardan ibaret. ülkenin başkenti olan tarawa da bu hattın batı tarafında, mikronezya ve marshall adaları'nın güneyindeki bir atol üzerinde yer alıyor.


fakat tarih değişim çizgisinin hemen batısında ilk sırada yer alan ve şu üzerinde london, paris ve poland şehirlerinin de olduğu, christmas island olarak da bilinen ve ülkenin en büyük adası olan kiritimati, kiribati'ye yeni güne merhaba diyen ilk ülke özelliğini kazandırıyor. bu ada utc+14 zaman diliminde yer alıyor.

çok param olsa yapmak istediğim şeylerden biri de başta kiribati olmak üzere orta ve güney pasifik ülkelerini gezmek ve bu christmas island'ın doğusunda bir yılbaşı geçirmek.

bir de buralarda yaşayan insanlar var ya... ilginç geliyor. ne yeyip ne içiyorsunuz? dünya'yı kasıp kavuran sosyolojik, ekonomik ve politik gelişmelerden haberdar mısınız? falan filan...

adalara gelen yabancıları çok sevecen karşılayıp, bir de yabancıya özel tören düzenlerler kiribatililer.

küresel ısınma yüzünden suların yükselmesi sebebiyle 80 yıl içerisinde sular altında kalma ihtimalleri vardır. rakımları 2m'dir ve 2100'de suların 0.85-2.5 m miktarında yükselmiş olması beklenmektedir.


yıl içinde tek bir gelgit yaşarlar. bunu engellemek için ada etrafına set çekerler. çimento eksikliğinden dolayı bunu eski lastikler ve taşlarla yapmaya çalışırlar. sular yükseldiğinde ağları atıp balık yakalamaya çalışırlar.

topraklar küçük ve su baskınlarından dolayı verimsizleştiği için balıkçılığa bel bağlamışlardır. temel besin kaynaklarından biri yılan balığıdır. bu balıklar tuzaklar aracılığıyla yakalanır. yıllarca geleneksel kanolar kullanılmış fakat modernleşme ile birlikte son zamanlarda motorlu kayıklara geçilmiştir. geleneksel kanolarda tek bir çivi veya vida kullanılmaz. hindistan cevizi ağaçlarından elde edilen ipler ile bağlanarak oluşturulur.


maneyaba isimli kutsal bi mekanları vardır. burası merkez olarak kabul edilir ve çok saygı duyulur. öyle ki; yanından geçen motorlular, buradan geçerken motorlarını durdurur ve elleriyle ittirerek geçerler. burada akşamları geleneksel danslar da sergilenir. fakat modernleşme yüzünden bu kültür de giderek azalmaktadır.

Ülkelerin Bayraklarında Mor Rengi Neden Pek Göremiyoruz?