Dünya Üzerindeki En Yüksek Dağ Olarak Bilinen Everest'in En Güçlü Rakibi: Chimborazo Dağı

Hepimize bu yaşımıza kadar Everest'in en yüksek dağ olduğu öğretildi. Neredeyse dokuz bin metre yüksekliğe sahip bir dağdan bahsediyoruz. Oysa gerçek, dağ yüksekliğinin nasıl ölçüldüğüne göre oldukça farklı bir sonuç ortaya çıkarıyor.
Dünya Üzerindeki En Yüksek Dağ Olarak Bilinen Everest'in En Güçlü Rakibi: Chimborazo Dağı
iStock


sir edmund hillary, 1953 yılında everest dağı'nın zirvesine ulaştığında, binlerce maceracı, dağın ölümcül zirvesini fethetmeye koyulmuştu. aslında, her yıl o kadar fazla sayıda insan bunu deniyor ki, himayalar'daki bu güzellik, tek kelimeyle yavaşça bir pislik yığınına dönüyor.
everest, kendi ününü 'dünyadaki en yüksek dağ' ünvanına borçlu, fakat gerçekte, bilime göre öyle değil. evet, dünyanın en yüksek dağı aslında: chimborazo

(bkz: chimborazo)
(bkz: chimborazo dağı)

and sıra dağlarının parçası olan ekvator'daki bir tabakalı yanardağ, çünkü bu dağ, dünyanın merkezinden en uzak nokta ve bu yüzden, mesafe bakımından da en yüksek. 

the new york times'tan eli rosenberg'a göre, chimborazo'nun zirvesi, deniz seviyesinden 6.248 metre yükseliyor. yani yüksekliği everest'ten 2.600 metre daha kısa... fakat, dünya'nın merkezine olan uzaklık ölçüldüğü zaman bunların hepsi değişiyor.


esasında, dünya düz olmadığı için ekvatorda dışa doğru çıkıntı oluşturuyor ve kutuplarda düzleşiyor. bu durum, ekvator yakınında bulunan dağların teknik olarak diğer bölgelerde bulunan dağlardan daha yüksek olduğu anlamına geliyor ve şu işe bakın ki, everest 28 derece kuzeyde bulunurken chimborazo, gezegenimizin neredeyse bel çizgisine isabet ediyor. 

peki bu dağ ne kadar yüksek? 

bir rapora göre everest, dünya'nın merkezinden 6.382 kilometrelik bir mesafeye uzanıyor. buna karşılık chimborazo ise 6.385 kilometreden birazcık fazlasına uzanıyor. arada sadece 3 km'lik bir fark olsa da, iş uzunluk ünvanlarına taç giydirmeye geldiğinde bu her şey demek. aslında bu 3 kilometre, çimborazo'yu bir numaraya koymaya ve everest'i ilk 20'nin dışına atmaya yetiyor! çünkü bu iki dağ arasında birçok dağ, merkezden ölçüldüğünde everest'ten daha "yüksek" oluyor!

Chimborazo Dağı

yine de ilginç olan aslen bu değil. npr, 2007 yılında chimborazo hakkında bir rapor hazırladı. 

peki chimborazo gözden kaçarken, everest neden herkesin sevgisini kazanıyor? 

bütün hepsi, tırmanmanın ne kadar zor olduğuyla ilgili.

eğer bir dağcıysanız, everest'in sunduğu gibi, en zor daveti istersiniz. sadece everest'in üssüne ulaşmak 10 gün, iklime alışmak altı hafta ve dik tepeye tırmanmak dokuz gün sürüyor. diğer taraftan chimborazo'ya tırmanmak, yaklaşık iki haftalık iklime alışma süresinden sonra sadece iki gün sürüyor diyor rosenberg.

Everest Dağı

ayrıca, deniz seviyesinde ölçüldüğü zaman everest'in hâlâ en başarılı sonucu aldığını belirtmekte fayda var. eğer bunu bir ölçüt olarak kullanıyorsanız, chimborazo and dağlarındaki en yüksek tepe bile sayılmaz. bu unvan, deniz seviyesinden 6.961 metre yükselen akonkagua dağı'na ait.

bu yüzden, eğer everest'e tırmanma ve sir edmund hillary'nin yanında isminize bir yer kazanma planlarınızı çoktan yaptıysanız, korkmayın, çünkü hâlâ dünyadaki en yüksek dağa tırmanıyorsunuz (eğer ölçütünüz deniz seviyesiyse). ondan sonra çimborazo'ya da gidersiniz, çünkü oraya tırmanmak, parkta bir yürüyüş yapmaya benzeyecektir.

kaynak 1

kaynak 2

kaynak 3

kaynak 4

Patlamış Mısır Hakkında Daha Önce Duymadığınız Enteresan Gerçekler