Dünyaca Ünlü Gazlı İçecekler Hakkında Birtakım İlginç Bilgiler

Pepsi veya Schweppes'in isminin nereden geldiğini biliyor musunuz? Peki ya Sprite'ın ortaya çıktığı ülkeyi? Tadımlık notlarla öğrenelim.

* pepsi, ilk olarak brad's drink adıyla piyasaya çıktı. daha sonra, hazımsızlık anlamına gelen dyspepsia kelimesinden gelen pepsi ismini aldı. yaratıcısı eczacı caleb bradham idi.

* fanta, nazi almanyasına savaş sırasında amerikan gemisi gelmemesi, doğal olarak da kola gelmemesi sebebiyle max keith tarafından üretildi. peyniraltı suyu tozu, lolipoplardan kalan elma lifleri gibi şeyleri karıştırarak elde ettiği içeceğe fantasia kelimesinden türeterek fanta adını verdi. ilk fanta, bugünkü gibi turuncu değildi. ginger ale rengine yakın, sarı bir renkte idi. bildiğimiz fanta tadı ve rengi ise 1955'te napoli'de üretildi.

* sprite, coca-cola company tarafından 7up'a rakip olsun diye üretildi. amerika'da değil, almanya'da ilk olarak ortaya çıktı. almanya'da kullanılan ismi "fanta klare zitrone" idi. 2 sene bu isimle satışa sunuldu.

Fanta Klare Zitrone=Clear Lemon Fanta

* 7up, "bib-label lithiated lemon-lime soda" adıyla ilk kez piyasaya sunuldu. daha sonra 7up adını aldı. bu ismi almasının sebebi, diğer içeceklerin 6oz iken bu gazozun 7oz olması imiş.


* schweppes ismi, 1700'lü yıllarda johann jacob schweppe'in soyadından gelmekte. bu adamın olayı ise ilk maden suyu fabrikasını hayata geçirmesi imiş. daha sonra fabrikada üretilen ürünlerin, çeşitli varyasyonları ile schweppes meydana gelmiş.

Johann Jacob Schweppe

* bir zamanlar ülkemiz piyasasında da yer alan rc cola, 1900'lerin başında cocacola şurubu satın almak isteyen ve kendisine indirim yapılmamasından ötürü kızan claud a. hatcher tarafından üretildi. adam cocacola'ya sinirlenip, evinin garajında önce ginger ale, sonra root beer ve sonunda kolayı üretmiş. önce chero-cola adıyla, 1934'teki düzenlemesinden sonra da royal crown cola adıyla hayatına devam etti.

Claud A. Hatcher

* fruko, tamek gıda tarafından piyasaya üretilen gazoz idi. ismi, fruit cola'dan gelmektedir.