Dünyaca Ünlü Müzik Gruplarının İsimlerinin Hikayeleri

Tüm dünyada severek dinlenen bazı müzik gruplarının isimleri nereden geliyor?

pink floyd

ilk başta tea set olan grubun adı ingiltere’de kendileri ile aynı isimde başka bir grubun da adının tea set olması nedeniyle grup ismini değiştirmiş, yoluna pink floyd olarak devam etmiştir. syd barrett, grubun yeni adını amerikalı blues gitaristi pink anderson ve floyd council’in ön adlarını birleştirerek belirlemiş.

the who

gitarist pete townshend’in işitme engelli babaannesinin duymadığı her şeye ‘the who?’ diye sorması pete’in zihninde parlak bir fikir oluşturarak ilk isimleri the detours yerine the who kullanmaya başlamışlar.

ac/dc

angus ve malcolm young kardeşler bir gün ablalarının dikiş makinesinin arkasında ‘ac dc’ ibaresini görmüşler ve olaylar sertleşmiş.

black sabbath

geezer butler ve ozzy bir gün sinemada mario bava’nın yönettiği cadı avı ile ilgili black sabbath’ı izlerler. gruplarının adı black sabbaht olmasına filmden sonra karar verirler.

iron maiden

grubun basçısı steve harris, the man in the ıron mask filminde ortaçağa ait bir işkence aleti olan iron maiden’ı görünce etkilenmiştir.

lynyrd skynyrd

grup üyelerinin önemli bir kısmının gittiği lisenin beden öğretmeni leonard skinner uzun saçlı öğrencilerden nefret eder. bu uzun saçlı öğrenciler ise intikamını onun adını tamamı uzun saçlılardan oluşan bir gruba vererek alırlar.

daft punk

grup, 90'ların başında amatör müzisyenler olarak ilk parçalarını piyasaya sürüyor. bir dergideki eleştiri yazısında bu eseri "a daft punk" olarak nitelendiriliyor. ikili bu tamlamayı çok beğeniyor ve grup ismi olarak alıyor.