Dünyaca Ünlü Tarihi Yapılarda Düzenlenmiş Muhteşem Konserler

Dünyada pek çok ülke, sahip olduğu tarihi değerleri daha fazla tanıtmak amacıyla o tarihi eserlerde zaman zaman konser gibi etkinlikler düzenliyor. İşte onlardan bazıları.
Dünyaca Ünlü Tarihi Yapılarda Düzenlenmiş Muhteşem Konserler

dünyada hala ayakta duran ve gidilip görülesi birçok tarihi yapı bulunuyor. ancak insanlar tatil seçeneklerini değerlendirirken bunları her zaman hatırlamayabiliyor veya bazı insanların o tarihi yapılardan hiç haberi yok. dolayısıyla birçok ülke, tarihi yapıları, şehirleri gündeme getirmek ve tatilde daha çok tercih edilmek için bu tarihi yapılarda popüler kültüre ait şarkıcılara, rock gruplarına veya dünyaca ünlü piyano sanatçılarına konserler verdiriyor. popüler kültür ile tarihi sentezleyerek daha çok insana, daha çok gence bu tarihi yapıları, şehirleri tanıtmış oluyorlar. ben de dünyadaki en güzel örneklerinden bazılarını paylaşmak istiyorum.

1. chichen itza, meksika – placido domingo konseri

mayalara ait, yucatan, meksika’da bulunan milattan sonra 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen piramit tapınakları mel gibson’ın apocalypse filminden veya daha birçok yerden duyduk, gördük, biliyoruz. işte burada, muazzam şekilde ışıklandırılan bir maya tapınağında ispanyol tenor placido domingo tarafından 2008 yılında harika bir konser verilmiş.

2. eiffel kulesi, paris – jean-michel jarre

14 temmuz 1995 tarihinde, fransa ulusal günü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen bu konserde, eiffel kulesi konser için özel olarak ışıklandırılmış, konser öncesinde fransa hava kuvvetleri alanın üzerinden uçuş gösterileri düzenlemiş ve kule etrafında yaklaşık 1,25 milyon insan toplanmıştır. bir kısmımızın c'est la vie isimli şarkıdan tanıdığımız jean michel jarre de harika bir konser vermiştir.

3. san marco meydanı, venedik – pink floyd

roger waters'ın ayrılışından sonra tükenmişlik sendromuna düşen pink floyd, 1987'de "a momentary lapse of reason"ı çıkartmıştır ve 2 yıllık turne programının sonunda soluğu venedik'te alırlar. 15 temmuz 1989’da venedik’te denizin ortasına kurulan devasa yüzen sahne ile pink floyd efsane bir konser vermiştir. güzel düşünülerek organize edilmiş ve yaklaşık 200bin seyircinin izlediği konserin, ses seviyesinin yüksekliği, yarattığı titreşim ve yeterli önlemlerin alınmaması sebepleriyle tarihi eserlere zarar vermesi uzunca bir süre tartışılmıştır. tabi bu tartışmada turistlerden yılmış venedik halkının da katkısı büyüktür. konser sonrasında belediye yönetimi baskılara dayanamayarak istifa etmiştir. organizasyon sınıfta kalmış olsa da konser hala efsaneler arasındadır.

4. giza piramitleri, mısır – red hot chili peppers

mısır turizm bakanlığı tarafından organize edilen ve 15 mart 2019’da giza piramitleri’nin önünde yine piramite benzeyen muhteşem bir sahne kurularak verilen konseri yaklaşık 67 ülkeden onbinlerce insan izlemiş. nitekim amaç son yıllarda iyiden iyiye düşen turist popülasyonunu artırmak ve mısır’ın reklamını yapmak. heralde daha iyi bir reklam olamazdı. kumların üstünde dans ederek red hot chili peppers izlemek kadar müthiş ne olabilir ki diye düşünmemek elde değil. kızgın kumlardan soğuk sulara atlamak gibi…

5. slane kalesi, irlanda – metallica

henüz haziran ayında geçtiğimiz günlerde düzenlenen bu konser, “2019’a geldik hala mı metallica” veya “metal müzikten kafam şişti, dinlemeyi bırakalı çok oldu” diyecek birçok insana tekrar metallica dinletecek tarzda bir konser olmuştur. konserin giriş parçası “one” aşağıdaki videoda görüleceği üzere muazzam bir sahne gösterisiyle desteklenmiş ve izleyenlerin zihninde yıllarca unutulmayacak bir an bırakmıştır eminim. irlanda, iskoçya ve genel olarak ingiltere bir sürü tarihi kaleye sahip ve bu tarz organizasyonlarla da reklamını gayet iyi yapıyorlar.

...

2019 yılı için gerçeklikten uzak ve fazlasıyla iyimser bir tahmin olan 70 milyar dolar turizm geliri hedefi koymuş olan ülkemizin de bu tarzda konserlere -tıpkı eskiden aspendos'ta yapıldığı gibi- tekrar ev sahipliği yapması dileğiyle…

Yaklaşık 1,6 Milyon İnsanın Canlı Şahitlik Ettiği Efsane Olay: 1991 Metallica Moskova Konseri


O Günü Bizzat Yerinde Yaşayanların Gözünden: 1993 Metallica İstanbul Konseri