Dünyada Başınıza Gelebilecek Bazı Felaketlere Karşı Hayatınızı Kurtaracak Birtakım Bilgiler

Sözlük yazarı alebahad, Dünyada başınıza gelebilecek en kötü şeylerin listesini yapıp çözümlerini de beraberinde anlatmış.
Dünyada Başınıza Gelebilecek Bazı Felaketlere Karşı Hayatınızı Kurtaracak Birtakım Bilgiler

belki bir gün işe yarayıp hayat kurtaracak bir takım şeyler.

misal:

eğer insanlardan yardım etmelerini istiyorsan insanların spesifik özelliklerini kullan. mesela " hey sen yeşil tşörtlü!" gibi. bu insanların yardım konusunda aktif olmalarını sağlayıp izleyici olarak kalmalarını zorlaştırır.( "şş dombili!suratıma bakıp durma! sana diyorum sana. bi el at hele!" demeyin elbette)

acil durumlarda altın 3 kuralını unutma(bünyeye göre değişmekle beraber):
-3 dakika havasız ortamda(bir çığın ardından kar altında kalmış olabilirsin)
-3 saat korumasız, barınaksız halde
-3 gün susuz
-3 hafta yiyecek olmadan yaşayabilirsin.

tek başına heimlich manevrasını nasıl yapacağını öğren


yanan bir binadaysan yere yat çünkü nefes alınabilecek hava zemine yakındır.

iStock.comerkeksen ve bir hamilelik testi çubuğuna (adını bilmiyorum ama kesin bu değildir) işersen ve sonuç pozitif çıkarsa çok düşük de olsa testis kanseri olma riskin var. daşşak geçmiyorum lan!

iStock.com


fotoğraflarda sadece tek gözünde kırmızı göz oluşuyorsa retinoblastoma yani retina tümörü olma ihtimalin yüksek.

dağ başında susuz kaldın ve etrafta hiç su kaynağı yok. sakın aman yukarılara çıkıp bi sağa sola bakayım deyip gözünü kayalıklara, tepelere, dağlara dikme.

iStock.com


inebildiğin kadar aşağı in, hem enerji tasarrufu sağlarsın ki lazım olabilir sana hem de su aşağı doğru akar unutma, su bulma ihtimalin artar.

insanoğluna bahşedilmiş en büyük armağanlardan birisi de korkudur. eğer bir durum, bir kişi, bir nesne veya bir yer seni korkutuyor, ürkütüyor veya şüphelendiriyorsa bu hisleri görmezden gelme. suç mağdurları genelde " aslında şüphelenmiştim" veya "yolunda gitmeyen garip gelen bir şeyler vardı" gibi cümleler kurmaktadırlar olaydan sonra. tabi hala canlı iseler.

saldırıya uğradıysan asla karşıdakinin göğsüne filan vurmayı deneme, o filmlerde olur lan. kulağa, gözlere veya gırtlak bölgesine vurmaya çalış.

oldu ya filmlerdeki gibi araba tren yolunda kaldı ve tren geliyor. araçtan çıkıp trenin geldiği istikamette koşmaya başla, böylece çarpışma anında enkazdan fırlayacak tehlikeli cisimlerden kurtulursun.

oldu ya soğukta dışarıda kaldın. hemen sıç! bağırsakları boşaltman lazım. şaka yapmıyorum, vücut o dışkıyı vücut sıcaklığında tutmak için oldukça fazla enerji harcıyor. lan anahtarı unuttun diye hemen pantalonu sıyırıp evin kapısının önüne sıç demedik, dağdan bayırdan bahsediyoruz.

hadi oldu ya nükleer bir saldırı oldu ve sen "hasktir o neydi lan" diyerek atom bombasının mantarına doğru bakıyorsun. telaş yapma, kolunu yere paralel düz tut, başparmağını aç ve tek göz halde başparmağı mantarın üstüne getir. eğer o mantar bulutu başparmağından küçük görünüyorsa sıkıntı yok, ama büyükse ayvayı yedin hacı.

mikroplardan arındırmak için suyu plastik şişede de kaynatabilirsin. susuzluktan 25 yaşında ölmek ile kanserden 68 yaşında ölmek arasında seçim sana kalmış.( plastik şişe içinde suyu kaynatmak suya kanserojen maddelerin nüfuz etmesine neden olabilir)