Dünya'da Gözlenen En Büyük Periyodik İklim Dalgalanması: El Nino

El Nino nedir? El Nino nasıl oluşur? Kısaca Peru kıyıları boyunca, ekvatoryal doğu pasifikte okyanus yüzey suyunun aşırı ısınmasına verilen isim olarak tanımlayabileceğimiz El Nino (La Nina) hakkında bilinmesi gerekenler.
Dünya'da Gözlenen En Büyük Periyodik İklim Dalgalanması: El Nino

el nino, dünya'da gözlenen en güçlü periyodik iklim dalgalanması olarak kabul edilmektedir. doğu ve ekvatoryal pasifik okyanusunda gözlenen geniş ölçekli ısınma ile karakterizedir ve ortalama frekansı 3-4 yıl olan düzensiz bir iklim dalgalanmasının sıcak fazı olarak kabul edilmektedir. her el nino olayı yaklaşık bir yıl sürmektedir. okyanus kıyılarında yedi yılda bir yaşanan bir doğa olayı, kısaca denizdeki su tabakalarının farklı ısınması sonucu yağışlardaki artış.

el nino sonucunda öldürücü fırtınalar, sıcak ve bunaltıcı hava dalgaları, yangınlar, seller, donlar ve kuraklıklar meydana gelmektedir. 1997-1998'de görülen sonuncu el nino, öldürücü fırtınalara, sıcak hava dalgalarına, yangınlara, sellere, dona ve kuraklığa, tahmini 32 milyar dolarlık da zarara yol açmıştı. iklim dengelerini bozan el nino, etkili alanlara zarar verdiği gibi orman yangınlarına da sebep olduğu için dünya ekolojisini de olumsuz etkilemektedir.

el nino, peru'da el nina (yaramaz kız) adı verilen en geniş yeri 40 km, uzunluğu da 300 km olan bir göl oluşturmuştur.

1450'de meksika'da büyük bir kıtlığa sebep olmuştur. halk, imparator montezuma'yı yeterince kurban adamamakla suçlamış, imparator da daha çok kurban adamaya başlamıştır.

adolf hitler, 1941'de rusya'yı ele geçirme planlar yapmaktadır. el nino'nun getirdiği şiddetli yağmur ve çamur panzerleri yavaşlatmış, ardından gelen soğuk ile beraber 100 bini aşkın alman askeri can vermiştir. (bkz: adolf hitler'in rusya'ya saldırması)

16. yüzyılın başında el nino, denizlerde büyük bir sükun dönemi yaşatmıştır. bundan faydalanan ferdinand macellan ise 1520'de 3 aylık bir keşfe çıkmış. pasifike "barışçı ve sakin deniz" anlamına gelen pasifik ismini vermiştir.

Dünya'da Hiçbir Yıpratıcı Doğa Olayından Etkilenmemiş En Eski Jeolojik Bölgeler