Dünyada Şu An Sadece 389 Kişinin Sahip Olduğu Prestijli Unvan: Şarap Üstadı

Bir şarap eksperi, yani master of wine olabilmek hiç de kolay değil. Bunun için bazı standartların hakkını vermeniz gerekiyor.
Dünyada Şu An Sadece 389 Kişinin Sahip Olduğu Prestijli Unvan: Şarap Üstadı
iStock

master of wine, yani türkçe karşılığıyla "şarap üstadı" (ismi tırt bir yarışma programı ile bir hayli benzeşse de alakası yok) dünya'da alınması en zor ve bir o kadar da prestijli unvanlardan birisidir.

"institute of masters of wine"tarafından bahşedilen ve uluslararası geçerliliği olan unvana dünya'da şu anda sadece 389 kişi sahiptir ve şarap konusundaki ileri derece uzmanlığı ifade etmektedir. institute of masters of wine kim derseniz, 1955'te londra'da kurulmuş dünya'nın en önemli şarap otoritelerinden birisidir.


şarap üstadları, tüm dünya'da en önemli restoranlara danışmanlık yapmakta, kurslar vermekte ve şarap festivallerine jüri olarak katılmaktadır.

bu unvanı elde etmenin neden zor olduğu konusuna gelirsek

bunun sınavından bahsetmemiz gerekiyor. master of wine yeterlilik sınavı ana olarak üç bölümden oluşuyor: teori, pratik ve araştırma tezi. ayrı ayrı inceleyecek olursak; teori sınavı test değil bildiğin yazılı şekilde oluyor beş ayrı konudan. bu konular: 

* viticulture (bağcılık)

* vinification (şarap üretimi)

* pre-bottling procedures (önşişeleme teknikleri)

* the handling of wine (şarap kullanımı ve sunumu)

* the business of wine (şarap ticareti)

Fotoğraf: Decanter China

pratik kısım açıkçası daha da kazık bi sınavdan ibaret. üç ayrı oturumda, gözleriniz kapalı şekilde şarap tadımlıyorsunuz ve her seferinde 12 farklı şarabın cinsini, kalitesini, yapılış tarzını açıklamanız isteniyor sizden. her oturum 2,5 saat sürüyor. bitti mi, hayır... şarap konusunda 10.000 kelimelik bir araştırma tezi hazırlamanız isteniyor sizden.

sınavda başarı oranı %13 ve aslında sınava girenlerin seviyesi uzun süredir eğitim aldıkları için yüksek. buna rağmen birçoğu geçemiyor. bu sınavı kazananlar da genelde hayat tarzı şarap üstüne kurulu, iyi eğitimli ve gurme insanlar oluyor. benim de hayatımda duyduğum en zor sınavlardan birisi budur.

https://www.mastersofwine.org/

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Amerika ve Fransa'nın Şarap Üretiminde Birbirlerinden Aldıkları Üzüm Bağlarını Kullanması