Dünyadaki Bütün Okyanuslar Arasında Kıyıya En Uzak Mesafede Bulunan Yer: Nemo Noktası

Hiçliğin noktası olarak da tanımlanabilecek bu nokta(bir diğer adıyla ulaşılamazlık kutup noktası) öyle bir yer ki bölgeye en yakın olan yerleşim yeri bir kara parçası değil de Uluslararası Uzay İstasyonu. Bu ilginç noktayı Sözlük yazarları anlatıyor.
Dünyadaki Bütün Okyanuslar Arasında Kıyıya En Uzak Mesafede Bulunan Yer: Nemo Noktası
Görsel: Dünya üzerinde su-üstü karalara en uzak yer: Nemo Noktası (evrimagaci.org)


ulaşılmazlık noktası; denizler ve okyanuslar için, karalardan maksimum uzaklıktaki nokta, karalar ve kıtalar içinden denizden maksimum uzaklıktaki nokta anlamına gelmekte olan bir coğrafya terimi. ingilizcede pole of inaccessibility olarak geçiyor.

örneğin dünyadaki bütün okyanuslar arasında kıyıya en uzak mesafede bulunan nokta şili ile avustralya’nın ortasında bir yere denk geliyor. adına nemo noktası demişler.

Google Maps'te Nemo noktası

avrasya kara kütlesinin denize en uzak noktası çin’in kazakistan sınırına yakın bir nokta.

türkiye için bu nokta, yani herhangi bir doğrultudaki denizden en uzak nokta muhtemelen midyat-cizre arası bir yere denk geliyor (zira daha doğudaki hakkari hazar denizi’ne yakın).

Nemo noktasına biraz daha değinecek olursak

latince hiç kimse anlamına gelen 'nemo' isminin çok yakıştığı yer. aynı zamanda dünyada en yakın yerleşim 2700 km uzaklıktayken, uluslararası uzay istasyonu (iss) zaman zaman 416 km yakınından geçerek bu bölgeye en yakın yakın insanların astronotlar olmasına neden oluyor.

bu nokta, atmosfere yanarak giren uzay mekiği ve uyduların hedef olarak seçildiği bir uzay aracı mezarlığı ('spacecraft cemetery')olarak da adlandırılır.

ilgili bbc yazısı

güney pasifikte nemo noktasına en yakın kara parçaları ise şöyle 

- kuzeyde ducie adası,

- kuzey doğuda motu nui adası,

- güneyde antartika'ya bağlı maher adası,

- batıda chatham adası, ve doğuda güney şili.

İçinde Bir Yağmur Ormanı Bile Olan, Dünyanın En Büyük Mağarası: Son Doong