Dünyadaki En Hızlı ve Dayanıklı Koşucularının Yetiştiği Kasaba Bekoji'den Neden Böyle Koşucular Çıkıyor?

Afrika'nın Bekoji kasabası en hızlı ve dayanıklı koşucuları çıkartmasıyla biliniyormuş. Peki bu bir tesadüf mü? Sözlük yazarı "remineralizasyon" açıklıyor.
Dünyadaki En Hızlı ve Dayanıklı Koşucularının Yetiştiği Kasaba Bekoji'den Neden Böyle Koşucular Çıkıyor?

etiyopya'nın oromia bölgesindeki arsi şehrinde bulunan 17 bin nüfuslu bekoji kasabası, tarihi boyunca olimpiyatlardaki koşu yarışlarında ingiltere, almanya ve fransa'nın toplamından daha fazla ödül kazanmış ve rekor kırmış.

zor şartlar altında yaşayarak ve yetersiz koşullarla mücadele ederek çalışmalarını sürdüren bekoji'liler, kasabada bulunan derme çatma stadyumda her sabah antrenman yapıyor ve özellikle uzun mesafe koşularında, fiziksel avantajlarıyla dünyanın herhangi bir yerindeki sporculara ter döktürmeye geliyorlar.

şu ana kadar 30'dan fazla koşu rekoru kıran ve 16 olimpiyat madalyası kazanan bekoji'li koşucuların böyle 'yarın yokmuş gibi' koşabilmelerinin sebebi etiyopya atletizm milli takımı antrenörü woldemeskel kostre'ye göre bekoji'nin 2800 metrelik rakımı.

kostre: ''burada ve diğer yüksek rakımlı bölgelerde yetişen atletlerin kanında oksijen taşıma kapasitesi olağanüstü yüksek, hemoglobin miktarı çok fazla. demir içeren besinlerle beslenmeleri de dayanıklılıklarını artırıyor. bunun yanı sıra, bekoji’nin yer aldığı arsi vilayeti, etiyopya’nın geneline oranla çok daha verimli topraklara sahip. küçük çiftçiler bile, hiç kıtlık çekmeden kalabalık ailelerini besleyebiliyor. çocuklar da küçük yaştan itibaren tarlada çalışarak zorluklara göğüs germeyi öğreniyor.'' şeklinde açıklamış durumu.

2012 yılında jerry rothwell tarafından 'town of runners' adlı bir belgeseli de çekilmiş bu kasabanın.

o belgeselin trailer'ı burada